Hladiny toků klesají, voda ohrožuje už jen Novosedly na Břeclavsku

Návrat slunečného počasí zažehnal hrozbu povodní. Všechny jihočeské řeky, které rozvodnil páteční déšť, klesly pod třetí povodňový stupeň. S problémy se nicméně nadále potýká Lužnice. Dramatické chvíle od soboty prožívají obyvatelé Novosedel na dolním toku Dyje. Voda z protržené hráze na rakouské straně se dostala do bezprostřední blízkosti domů a zaplavila i některé sklepy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podhradí nad Dyjí

Podhradí nad Dyjí | Zdroj: ČTK

Na celém toku Lužnice v neděli odpoledne platil druhý stupeň povodňové aktivity. Hladina řeky klesla i Na Pilaři, kde až do poledne platil stupeň ohrožení. Pozornost je nyní upřena k Rožmberku - vodohospodáři snížili přítok vody do tohoto největšího českého rybníka, aby eliminovali riziko zpětné povodňové vlny, která by mohla ohrozit třeboňskou místní část Starou Hlínu. Lidé žijící v blízkosti Rožmberka a Lužnice věří, že se jim tentokrát povodeň vyhne.

Rozvodněná řeka zatím nezpůsobila žádné velké škody na majetku, došlo pouze k zatopení několika sklepů a ve Veselí nad Lužnicí je pod vodou část sportovního areálu. Vzhledem k příznivé předpovědi srážek lze předpokládat, že i na Třeboňsku a v povodí Lužnice dojde k postupnému uklidnění situace.

Dramatické chvíle prožívají už od soboty obyvatelé Novosedel na dolním toku Dyje, zřejmě poslední obce, kterou na řece ohrožuje povodňová vlna vyvolaná silnými lijáky. Kromě vlny putující od Vranovské a Znojemské přehrady se v sobotu nad obcí protrhla hráz na rakouské straně.

Voda se přiblížila těsně k obytným domům a zaplavila i některé sklepy. Rakouští hasiči ještě dnes tvrdili, že protrženou hráz nelze rychle opravit - ze země i z vody je nepřístupná a sanaci z vrtulníků bránily okolní stromy.

Obyvatelé sledující se znepokojením stále postupující vodu si při hodnocení přístupu rakouské strany rozhodně nebrali servítky. "Když si oni stěžují na Temelín, stěžujme si jim na Dyji, na jejich hráze." "Tak tam pošleme lidi, uděláme to tam sami a hotovo!"

Po intenzivním jednání, v němž se jako jeden z trumfů objevil i ministr vnitra František Bublan, se nakonec podařilo dosáhnout dohody. Kolem třetí odpoledne to s uspokojením konstatoval jihomoravský hejtman Stanislav Juránek. "Rakouská strana v tuto chvíli ořezává stromy v prostoru protržené hráze a znamená to, že nejenom teď, ale i v budoucnu budou připraveni sanovat tento prostor."

Výsledky by se měly projevit ještě během dneška a spolu s klesající Dyjí nad protrženou rakouskou hrází by měla voda začít ustupovat. Škody jsou ale už nyní značné, i když jen zčásti na obytných domech. "Bohužel nezabráníme vzniku škod na zemědělských kulturách; už v tuto chvíli můžeme říct, že budou vyčíslovány řádově s šesti nulami na konci," dodává novosedelský starosta František Trefilík.

Ivan Holas, Marika Táborská, Jan Kopřiva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme