Hladiny většiny řek klesají, záplavy nehrozí

Hladiny většiny rozvodněných řek na jihu a západě Čech klesají. Mírně by mohly ještě stoupat střední a dolní úseky, ale stav ohrožení již neplatí na žádném toku. Druhý stupeň povodňové aktivity hlásí ještě na Radbuze ve Staňkově na Domažlicku, na Mži ve Stříbře na Tachovsku, na Úhlavě v Klatovech a na Otavě ve Strakonicích, Písku a v Katovicích na Strakonicku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy | Foto: Jan Rosenauer

První povodňový stupeň, tedy bdělost, je nadále v povodí Vltavy na devíti místech. K prvnímu stupni klesla mimo jiné Otava v Sušici, kde ve čtvrtek byl stav ohrožení. Voda ve městě zatopila několik sklepů domů a strhla dřevěný most. V povodí Moravy je bdělost jen na Dyji v Podhradí. Řeky v povodí Odry, Labe a Ohře jsou v klidu.

Větší problémy už nepůsobí ani řeky v západních Čechách. V regionu přestalo pršet a pod vodou zůstávají jenom některé louky a silnice třetí třídy v blízkosti toků. Zatopeny nejsou žádné domy. K jedinému zásahu vyjížděli hasiči v Sušici na Klatovsku. Zvýšená hladina spodních vod tam zatopila sklepy obytného domu. Podle operačního důstojníka Dušana Otčenáše je situace na řece Otavě klidná. Voda z Úhlavy zatopila silnici třetí třídy, která vede do obce Snopoušovy v okrese Plzeň-jih.

Nebezpečí záplav se nadále snižuje. Podle meteorologů na Šumavě neprší, a hladiny tak začaly klesat. Většina řek, zejména ve svých horních úsecích, měla nejvyšší hladinu ve čtvrtek večer. Dnes se povodňové průtoky posouvají do dolních částí toků a podle hydrologů tam bude množství vody kulminovat ve večerních hodinách.

Jak doplňuje Roman Volný z českobudějovického hydrometeorologického ústavu, situace by se už neměla nijak dramaticky vyvíjet. "Srážek ubývá, přechází to pomalu ve sníh, v průběhu noci by srážky měly ještě zeslábnout, takže očekáváme na řekách setrvalý stav nebo to bude ještě klesat," řekl.

Odpoledne musel být zastaven plavební provoz mezi Prahou- Holešovicemi a Mělníkem. V neděli zřejmě bude zastavena plavba i v Praze, protože vodohospodáři budou od soboty upouštět vodu ze Slapské nádrže.

Ivan Mls, Marika Táborská, Martin Hromádka, Michal Pelc, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme