Hlasovací lístky je třeba vyplnit správně

V pátek ve 14 hodin se otevřou volební místnosti ve více než 14 tisících volebních okrsků. Volit bude tentokrát složitější než na jaře, protože vybírat budeme kandidáty do obecních a městských zastupitelstev a do třetiny Senátu. Aby naše volba byla platná, je třeba správně vyplnit hlasovací lístek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

šipka směřující k volební místnosti | Foto: Marián Vojtek

Když půjdeme volit, musíme mít s sebou občanský průkaz nebo cestovní pas. Hlasovací lístky, zapomeneme-li je, nám volební komise vydá nové.

Volit do Senátu je jednoduché: "Každý volič, kde se konají senátní volby, obdrží hlasovací lístky jednotlivých kandidátů, jeden z nich si vybere, vloží ho do úřední obálky za zástěnou a poté, co to učiní, tak může vhodit tu obálku do volební schránky," říká Václav Henych ze Státní volební komise.

Hlasování do obecních a městských zastupitelstev můžeme provést třemi způsoby. "Ta první možnost je volit jednu volební stranu. Prostě zakřížkuje před názvem té strany čtvereček, co tam je, a tím pádem dává hlas všem členům v této volební straně. Druhá možnost je, že si sestaví to zastupitelstvo sám průřezově přes všechny nebo přes většinu volebních stran," vysvětluje opět Václav Henych.

Neplatný bude náš hlas, pokud zakřížkujeme více kandidátů, než kolik je členů zastupitelstva.

Další praktické informace pro voliče najdete v rubrice Jak volit na webu Českého rozhlasu Volby 2006.

Lucie Weissová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme