Problémy při sčítání volebních hlasů mají vyřešit jednostranné lístky. Návrh podpořila vláda

Hlasovací lístky pro poslanecké, krajské a evropské volby mají být v budoucnu potištěné jen z jedné strany. Návrh v úterý podpořila vláda v demisi, schválit ji musí ještě poslanci a senátoři.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zakroužkovaný hlasovací lístek Ústeckého kraje

Ilustrační foto. | Foto: Markéta Chaloupská | Zdroj: Český rozhlas

Nově by hlasovací lístky měly mít formát A4, ne A5. Podle ministerstva vnitra to zhruba dvojnásobně navýší náklady na tisk.

Po přepočtení hlasů se změní obsazení sněmovny. Bendla nahradí Kupka

Číst článek

V případě sněmovních voleb se náklady zvýší na 36 milionů korun proti stávajícím 17 milionům korun, u krajských voleb z 27 milionů na zhruba 47 milionů korun a u evropských voleb z 23 milionů na zhruba 43 milionů korun, uvedlo vnitro.

Oboustranné lístky zůstanou jen u komunálních voleb, u kterých se na ně - zvlášť ve větších městech - musí vejít i stovky kandidátů.

Novela počítá také s tím, že v případě souběhu více typů voleb budou lístky barevně rozlišeny tak, aby jejich barva odpovídala příslušné hlasovací obálce a snížilo se riziko neplatných hlasů. Podle vnitra to bude znamenat další náklady ve výši 2,5 milionu až 4,5 milionu korun.

Podle návrhu by pak členové okrskových komisí museli podstoupit školení. To se ale nelíbí některým krajům nebo Svazu měst a obcí.

Změna volebních zákonů navržená ministerstvem vnitra reaguje na problémy při loňských sněmovních volbách. Některé komise tehdy nezapočítaly preferenční hlasy kandidátů na druhé straně lístků.

Nejvyšší správní soud ve Středočeském kraji přepočítal výsledky hlasování kvůli špatně započítaným přednostním hlasům pro kandidáty ODS. Mandát tak nakonec získal starosta Líbeznic Martin Kupka místo někdejšího ministra zemědělství Petra Bendla.

Tomáš Jelen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme