Hlasovací zařízení se rozbilo, ruce poslanců počítaly skrutátorky

Poslance čekalo na první schůzi sněmovny v novém roce nepříjemné překvapení, selhalo totiž hlasovací zařízení a nezbylo než povolat do služby skrutátorek. Zařízení, které je dva roky staré a přišlo sněmovnu na šest milionů korun, se slovy předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové sesypalo. Schvalování zákonů však kolaps neovlivnil, jen výrazně zdržel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněmovnu řídila první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová | Foto: Tomáš Adamec

Kolaps techniky způsobil předsedkyni Němcové, která v té době schůzi sněmovny předsedala, nemalé starosti.

Nebyla jsem schopná zapnout na displeji tlačítko, kterým zahajuji hlasování, ale chyba měla asi více příčin, i poslanci hlásili, že ani jejich hlasovací zařízení nefunguje. Ani já jako řídící schůze jsem nemohla zahájit a oni, i kdyby chtěli, se nemohli vyjádřit,“ vysvětlila Miroslava Němcová.

Po marných snahách sněmovních techniků poruchu hlasovacího zařízení odstranit došlo na skrutátorky, které počítají zvednuté ruce poslanců přímo v sále.

„Jsou to převážně pracovnice organizačního odboru, ale i dalších odborů sněmovny, které, doufám, tuto profesi ještě nezapomněly, neb dlouhodobě nebyla využívána. V rezervě ale jsou a musíme být na takovou situaci připraveni,“ dodala předsedkyně.

Skrutátorky měly práci až do konce schůze. Největší problém pro ně byl spočítat poslance před hlasováním, pořád se jim totiž rozutíkávali.

Nakonec vydal další předsedající Lubomír Zaorálek pokyn hlídat dveře.

Věra Pfeifferová, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme