Hlasování o osudu vlády zatím nikdo nenavrhl

Premiér Vladimír Špidla odmítl výzvu ODS, aby po debaklu koaličních stran v eurovolbách znovu požádal sněmovnu o vyslovení důvěry jeho kabinetu. Neurčitě zatím odpověděl na dotazy, jestli chystá větší obměnu vlády s tím, že teď je hlavním úkolem obnovit její autoritu a pracovat. Občanští demokraté ale čekají, že premiér na jejich výzvu zareaguje, a pokud ne, pokusí se ve sněmovně prosadit hlasování o nedůvěře kabinetu. K vyslovení nedůvěry ale nemají potřebnou většinu hlasů. Doufají proto, že se k nim přidají i někteří poslanci z jiných stran.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla

Vladimír Špidla | Foto: Michal Krumphanzl

Mezi těmi, kteří se ještě nerozhodli a přitom vládu dlouhodobě kritizují, jsou například členové klubu unionistů Marian Bielesz a Tomáš Vrbík. Také KSČM zatím tvrdí, že takový krok není na pořadu dne. Potvrzuje to místopředseda strany Miloslav Ransdorf: "Nemáme důvod podporovat ani tuto vládu, ale ani tým předsedy Topolánka. Platí, že si myslím, že by byl jako ministerský předseda stejně úspěšný, jako sněhulák v tropech."

Sociální demokrat Michal Kraus soudí, že otázka setrvání současné vlády či jejího pádu rozhodně není v rukách opozičních poslanců. "Rozhodne 101 poslanců vládní koalice; pokud budou pravdivé informace všech předsedů všech tří koaličních stran, že v tuto chvíli vládní koalice disponuje 101 poslanci, nevidím sebemenší důvod k tomu, proč by se měla vláda zabývat otázkami vyslovení nedůvěry."

Poslanci ODS ale předpokládají, že pokud budou iniciovat hlasování o nedůvěře současnému kabinetu, pak ještě na této červnové schůzi sněmovny.

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme