Hlasování o platech politiků zřejmě rozdělí koalici. Lidovci s ANO stojí proti ČSSD

O platech politiků se bude vyjednávat až do závěrečného hlasování, které je na programu dnes. Vládní koalice ani po týdnech jednání nenašla shodu na způsobu jejich zvýšení. Na jedné straně stojí společně hnutí ANO 2011 a KDU-ČSL, na druhé sociální demokraté.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 3.12.2014

Poslanecká sněmovna 3.12.2014 | Foto: Filip Jandourek

ČSSD chce prosadit návrh předsedy sněmovny Jana Hamáčka, podle kterého by se platy příští rok zvýšily o necelá tři procenta. Hnutí ANO naopak přistoupilo na návrh lidovců, kteří přišli s takzvanou nulovou variantou.

„Jsme pro to, aby platy byly v roce 2015 nadále zmrazeny, tedy ve stejné výši, jak jsou aktuálně. S tím, že budeme hledat systémové řešení, k němuž jsme se hlásili od začátku této diskuse,“ vysvětluje předseda poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola.

Přehrát

00:00 / 00:00

Platy politiků dělí vládní koalici, vyjednávat se bude až do vlastního hlasování. Názory stran shrnuje redaktorka Věra Masopustová

Pokud lidovecký návrh neuspěje, má hnutí ANO podle poslance Jana Volného připravené i náhradní varianty. „Budeme hledat další řešení v těch nabídkách, které zabrání rozmrazení platů od 1. 1. 2015.“

Sociální demokraté si ale stojí na svém. „Jsme připraveni podpořit pozměňující návrh poslance Hamáčka, čili to je varianta, která je nám nejbližší,“ potvrdil předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka.

Rozdílné názory jsou i v opozici

Opoziční hnutí Úsvit chce stejně jako lidovci platy zmrazit, na rozdíl od nich ale až do roku 2018. Komunisté podpoří návrhy, které nepřekročí zvýšení o 3,5 procenta. ODS zvedne ruku pro 14procentní zvýšení, na kterém se původně dohodly všechny sněmovní kluby.

„My jsme uzavřeli dohodu s ostatními kluby, ta dohoda byla promítnuta do usnesení sociálního a rozpočtového výboru a my tu dohodu prostě neměníme jenom proto, že to nechce premiér Sobotka,“ vysvětluje postoj poslanců ODS jejich předseda Zbyněk Stanjura.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zvyšování poslaneckých platů mluví předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD)

TOP 09 hlasovat nebude. „To handrkování je nedůstojné a my už se ho začínáme štítit,“ říká předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

A i když má většina sněmovních stran mezi návrhy svého vlastního favorita, všechny shodně tvrdí, že chtějí zabránit tomu, aby se poslancům platy skokově zvedly o 26 procent. To totiž hrozí, pokud se dnes na některém z návrhů nedohodnou.

Pokud přece jen nějaký z návrhů, který by zvýšil platy o méně než 26 procent, projde, poputuje do Senátu.

„Mluvil jsem s našimi senátory, ti jsou připraveni onen zákon projednat, svůj pozměňovací návrh jsem konzultoval i s kanceláří prezidenta republiky. Zpět jsem dostal informaci, že pokud tento návrh projde, nebude s ním mít prezident problém,“ říká předseda sněmovny Jan Hamáček z ČSSD.

Zákon, který platy po třech letech rozmrazuje a o víc než čtvrtinu zvyšuje, začne platit od 1. ledna.

Vývoj platu poslanců a senátorů | Foto: Český rozhlas

Věra Pfeifferová, mta, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme