Hlasování o vládě bude v úterý, potvrdili lídři koalice

Kabinet Stanislava Grosse požádá Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry podle původního plánu v úterý 24. srpna. Po večerní schůzce šéfů stran vládní koalice to řekl předseda vlády. Odložení hlasování zvažoval předseda sněmovny Lubomír Zaorálek kvůli údajnému pokusu o politickou korupci poslance Unie svobody-DEU Zdeňka Kořistky ze strany ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lídři koalice | Foto: Michal Krumphanzl

Gross ale, stejně jako šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek a US-DEU Pavel Němec, zdůraznil, že vláda je omezena ústavou, podle které musí požádat poslance o důvěru do 30 dnů od svého jmenování.

"Stejně by to šlo posunout maximálně dva tři čtyři dny a tady asi šetření nepochybně neskončí během těch několika dnů," uvedl premiér. Podle něj je ale potřeba udělat vše pro to, aby byla posílena důvěryhodnost Poslanecké sněmovny.

V souvislosti s aférou poslance US-DEU Kořistky navrhl dnes odpoledne Zaorálek hlasování o důvěře odložit. Předseda dolní komory soudí, že údajný pokus o politickou korupci poslance zpochybňuje důvěru v parlament.

Zaorálek chce kvůli tomu svolat na počátek týdne schůzku předsedů všech parlamentních stran a šéfů poslaneckých klubů. Gross se dnes za Zaorálka postavil, když o jeho návrhu odložit hlasování prohlásil, že je dobře, že zazněl.

Poslanec US-DEU Zdeněk Kořistka v dnešní Mladé frontě Dnes uvedl, že muž, který se vydával za vyslance ODS, mu nabízel desetimilionový úplatek, pokud nebude hlasovat pro koaliční vládu. ODS to kategoricky odmítla a žádá policejní vyšetřování.

Předseda ODS Vlastimil Tlustý Radiožurnálu řekl, že nikdo z jejich strany nebyl pověřen jednáním o jakékoliv nabídce poslanci Kořistkovi. "Jinými slovy vedení ODS nemá nic společného s touto kauzou, považuje jí za provokaci a bude žádat její prošetření policejními orgány," uvedl Tlustý.

Zaorálkova slova pokládá Tlustý za "záložní řešení, jak vyřešit nepřítomné poslance vládní koalice". ODS totiž dnes dala najevo, že případné vypárování nemocných poslanců ČSSD nepřichází v případě hlasování o důvěře vládě či o rozpočtu v úvahu. Párování není nakloněna ani KSČM.

Pavla Dluhoschová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme