Hlasování v poslanecké sněmovně ,ovládla levice'

Pokud měl někdo pocit, že v Česku vládne kabinet Jana Fischera, tak ho včerejšek přesvědčil o opaku. Navzdory novoročním schůzkám a apelům premiéra prosadila hlasovací koalice sociálních demokratů s komunisty za částečné pomoci lidovců na program schůze skoro všechny návrhy ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlasování v Poslanecké sněmovně. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Jedná se například o zvýšení mateřské, zavedení progresivní daně, obnovení proplácení nemocenské v prvních třech dnech či zákazu akcií na majitele.

Před některými z těchto kroků přitom Jan Fischer varoval. Podle něj povedou ke zvýšení schodku veřejných financí. Bývalá koalice vyšla naprázdno. A občanští demokraté už pohrozili, že budou blokovat další jednání obstrukcemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politoložka Eva Lebedová ve Světě o desáté.

"Poslanci využívají parlamentní půdy k zahájení mediální předvolební kampaně. Využívají návrhy zákonů k prosazení populistických kroků," řekla politoložka z Olomoucké univerzity Eva Lebedová.

Situaci podle ní nahrává i třináct nezařazených poslanců. Hlasování koalice tak je oslabené. "Záměrem Paroubka a dalších levicových poslanců je prosadit určité kroky, které si voliči zapamatují," podotkla Lebedová.

Zároveň upozorňuje na fakt, že hlasovací koalice sociálních demokratů s komunisty může pokračovat i po volbách. Zatímco před původně avizovanými podzimními volbami se ČSSD vymezovala vůči ODS a TOP 09, vůči komunistům nic takového nevyjadřovala.

"Být voličem ČSSD tak bych určitě brala v potaz to, že hlasovací koalice může vzniknout," dodala Lebedová.

Tomáš Pavlíček, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme