Hlasy odevzdané v zahraničí hrají ve volbách podstatnou roli

V minulých sněmovních volbách hráli podstatnou roli krajané hlasující v zahraničí. A díky časovému posunu Češi v zámoří volí už dnes. Los Státní volební komise rozhodl, že hlasy krajanů se i tentokrát započítají do výsledků Jihočeského kraje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby 2010

Volby 2010 | Foto: ČRo

Význam hlasů odevzdaných v zahraničí na výsledek voleb vysvětlil na Rádiu Česko Pavel Kuklík z Českého statistického úřadu:

„Je zajímavá zkušenost, že opravdu záleží na tom, do kterého kraje se hlasy ze zahraničí dávají, protože kdyby byl vylosován jiný volební kraj, možná, že by výsledky voleb dopadly úplně jinak.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Zájem o české volby mezi krajany přiblížil Igor Lukeš ve Světě o desáté Rádia Česko

„Musíme si uvědomit, že volebnímu kraji se přidělují mandáty k rozdělení v rámci kraje z těch dvou set na základě celkového počtu hlasů tam odevzdaných. Čili význam toho zahraničí je veliký. Vlastně to zahraničí všemi hlasy, které voliči odevzdají, přispívají tomu kraji, že se v rámci něj rozdělí více mandátů,“ řekl Kuklík a dodal:

„Pak samozřejmě přichází v potaz, kterým stranám se to rozdělí. Třeba je to volební kraj, kde tradičně získává převahu strana A, může to být v případě jiného vylosovaného kraje zas kraj, kde více získává strana B. Takže tam už to může být jiné.“

Čechům v zahraničí chybí internetové hlasování

Volební účast našich krajanů bývá poměrně vysoká. Z osmi tisíc krajanů, kteří mají právo volit, jich minule odevzdalo své hlasy sedm tisíc.

Jak potvrdil na Rádiu Česko profesor Bostonské univerzity Igor Lukeš, zájem o volby je i mezi českou krajanskou komunitou ve Spojených státech. Za velký problém ale krajané považují to, že Česká republika dosud neuzákonila možnost internetového hlasování.

„Lidé neustále debatují o tom, které straně by dali svůj hlas, ovšem jestli nakonec budou schopni vůbec jít volit, to je jiná věc. Protože hlasovat dnes mohou buď na velvyslanectví ve Washingtonu, anebo jenom na generálních konzulátech, které jsou v New Yorku, Chicagu a v Los Angeles. Takže všichni ostatní, a musí jich tam být desítky tisíc, ne-li víc, vlastně volit nemohou,“ upozornil Lukeš a dodal:

„Vím, že američtí občané v zahraničí mohou prostě své hlasy zasílat a nevím, proč taková možnost neexistuje pro Čechy žijící například ve Spojených státech, ale i všude jinde.“

Martina Mašková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme