Hlasy pro zvýšení DPH najdeme i podruhé, předpokládá předseda poslanců ODS

Vládní stabilizační balíček, který má od příštího roku mimo jiné zvýšit daň z přidané hodnoty, se znovu vrací do sněmovny. Senát totiž předlohu zamítl, koalice tak bude znovu potřebovat hlasy 101 poslanců, aby veto přehlasovali. Kromě levice přitom návrh kritizují i někteří občanští demokraté.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zbyněk Stanjura (ODS)

Zbyněk Stanjura (ODS) | Foto: Filip Jandourek

Pro zamítnutí předlohy dnes hlasoval spolu s opozicí i senátor vládní ODS Jaroslav Kubera, někteří občanští demokraté balíček kritizovali již při prvním schvalování ve sněmovně.

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura nicméně věří, že se všichni koaliční poslanci zachovají zodpovědně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu vládních úsporných opatření se věnoval Radiožurnál i ve Stalo se dnes s předsedou poslanců ODS Zbyňkem Stanjurou a senátorkou za ČSSD Alenou Gajdůškovou

„My jsme o tom samém návrhu zákona už hlasovali jednou a v té době pro něj hlasovali všichni poslanci zvolení za ODS. Předpokládám, že se 101 poslanců najde a tento návrh podpoří,“ řekl Radiožurnálu Stanjura.

Zdůraznil, že bez přijetí tohoto balíčku není možné schválit státní rozpočet na příští rok se schodkem veřejných financí pod třemi procenty hrubého domácího produktu.

„Potřebujeme udělat opatření v řádu 60 miliard pro příští rok a zhruba 25 miliard pro rok 2014. Zvolili jsme přístup, že zhruba dvě třetiny šetříme na straně výdajů a jednu třetinu zvyšujeme příjmy, takže my to považujeme za nutné opatření,“ doplnil Stanjura.

Levice zamítla v Senátu zvýšení DPH, návrh jde zpátky k poslancům

Číst článek

Kvůli navrhovanému zvýšení sazeb DPH o procentní bod podraží zboží i služby. To opozice odmítá, podle místopředsedkyně senátu z ČSSD Aleny Gajdůškové by to znamenalo neúměrnou zátěž pro lidi s nižšími příjmy.

„V situaci, kdy se snižují příjmy občanů, ať už nevalorizací důchodů či snižováním mezd, tak se jim zdražují potraviny, léky a další základní potřeby,“ podotkla Gajdůšková.

Zvyšovat by se v rámci takzvaného stabilizačního balíčku měla i daň z převodu nemovitostí ze současných tří procent na čtyři procenta. Omezily by se také výdajové paušály pro živnostníky, které jim teď zjednodušují účetnictví. Předloha dále sjednocuje dávky spojené s bydlením.

Viktorie Hošková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme