Hlava státu opět apeluje na rychlé řešení vládní krize

Prezident Václav Klaus vyzval politiky, aby urychlili jednání o řešení vládní krize. Chce, aby bylo jasno řádově během hodin, nikoli dnů nebo týdnů. Politici by se podle prezidenta měli dohodnout dříve, než on sám "bude muset nějakým radikálnějším způsobem vstoupit do hry". Václav Klaus to řekl po jednání s ministrem obrany za Unii svobody Karlem Kühnlem. Ten mu přišel oznámit, že hodlá do konce týdne rezignovat, pokud vláda nepodá jako celek demisi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Prezident Václav Klaus dnes vyzval politické strany, aby urychlily jednání o řešení vládní krize. Měly by podle něj uvažovat v kategoriích hodin, nikoli dnů či týdnů. "To je spíše termín, kdy já myslím, že prezident republiky má za úkol čekat na to, zda se politické strany samy umějí nebo chtějí dohodnout a kdy je to doba, než on nude muset nějakým radikálnějším způsobem vstoupit do hry," zdůraznil Václav Klaus.

Na otázku, kdy přijme už podané demise některých ministrů prezident odpověděl, že se k tomu nemůže vyjádřit. Případné nové vládě v čele s diplomatem Pavlem Kohoutem, kterou si premiér Gross představuje spíš jako vládu odborníků, Václav Klaus uvedl, že tento kabinet by musel být na výsost politický. Musí totiž podle něj odrážet současnou politickou situaci v zemi.

Dnešní více než tříhodinová schůzka lídrů bývalé koalice na Úřadu vlády skončila bez výsledku. Stále tak není jasné, zda se novou "proevropskou" vládu na někdejším koaličním půdorysu podaří sestavit. Sociální demokraté se neshodují s lidovci na způsobu, jakým by měla vzniknout a fungovat. Zatímco nejsilnější vládní strana požaduje uzavření jen jednorázové smlouvy, křesťanští demokraté trvají na standardní koaliční smlouvě. Jednání bylo přerušeno do středečního večera. Více se dočtete ZDE.

Podle návrhu, který dnes ČSSD předložila svým partnerům, by příští kabinet měl mít 15 členů, tedy o tři méně než vláda Stanislava Grosse. Sociální demokraté by v něm obsadili křeslo premiéra a dalších deset křesel, menší strany po dvou ministerských křeslech. Lidovci ale trvají na účasti svých tří ministrů v novém týmu.

Milan Kopp, Štěpánka Čechová, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme