Kolem Klause se motaly staré struktury, Babiš po mě chtěl založit stranu, říká bývalý mluvčí OF Havlík

Na počátku 90. let patřil k zakladatelům ODS a vedl kampaň Václava Klause. Později ze strany odešel. O dnešní občanské demokracii soudí, že jí chybí přesvědčivost.

Osobnost Plus Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Havlík se po svém neúspěchu ve volbách v roce 2008 prý do politiky už vrátit nechce. „Víc mi vyhovuje role nezávislého glosátora,“ řekl v pořadu Osobnost Plus.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s Petrem Havlíkem

Do dění na české politické scéně zasahoval aktivně, hlavně na začátku 90. let, kdy byl mimo jiné blízkým spolupracovníkem předsedy ODS a později i prezidenta Václava Klause.

„Náš vztah vznikl prozaicky. Vyfasoval jsem ho jako krajského volebního lídra Občanského fóra a vedl jeho kampaň, ve které uspěl,“ vysvětlil Havlík. „I díky mně se stal předsedou Občanského fóra,“ dodal.

Klaus byl údajně velmi dobře připravený, jazykově vybavený a pochopil, že politika je tak trochu show. „Bylo jasné, že vedle Václava Havla roste někdo, kdo si říká o velký kus koláče.“ Proč nakonec odešel?

„Protože se kolem něj začali rojit lidé, kteří měli kontakty směrem do starých struktur. Motali se kolem i ti, co byli dřív zapojeni dokonce v StB,“ vysvětlil.

Babišova strana

Když Andrej Babiš (ANO) vstupoval na politická pole, chtěl staré struktury nahradit. Ta idea byla podle Havlíka správná. „Bohužel se ukázalo, že je názorným příkladem postkomunistického oligarchy,“ řekl.

Osobní setkání prý domluvila Babišova asistentka a dnešní předseda vlády měl údajně vizi, že by se Havlík mohl stát zakladatelem a šéfem jeho politického kabinetu.

„Když jsem se ho zeptal, z čeho to chce financovat, řekl mi: ‚Do toho vám nic není. Kdo platí, ten rozhoduje’,“ vzpomínal.

S Babišem by se prý ale rozešel bez ohledu na tuto odpověď, protože některé věci z jeho minulosti, které vyplavaly na povrch, jsou pro Havlíka nepřekročitelné.

Barbora Tachecí, marz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme