Hlavně nekombinovat, radí sommeliéři recept proti novoročnímu bolehlavu

Probudit se 1. ledna svěží a bez bolehlavu je přání asi každého, kdo se účastní novoročních oslav. Ranní nevolnosti se dá ale relativně snadno předejít. Podle sommeliérů stačí jen vydržet pít pouze jeden typ alkoholu. Kombinační problém by mohl být s tradičním novoročním přípitkem sklenkou sektu, kterou si neodepře jen málokdo. A pozor – i mezi sekty je třeba vybírat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přípitek (ilustrační foto)

Přípitek (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Pokud chceme předejít rannímu bolehlavu, měli bychom si vybrat kvalitní pití a nekombinovat různé druhy alkoholu.

„Chci-li pít tvrdý alkohol, tak ho piju celý večer. Neříkám, že mi ráno bude skvěle, ale rozhodně mi bude lépe, než když to proložím vínem nebo pivem,“ říká sommeliér Aleš Pokorný.

Pokud pijeme tvrdý alkohol, je dobré zůstat u jedné značky. Jinak je to u šumivých vín, tam můžeme kombinovat druh i barvu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak předejít novoročnímu bolehlavu, zjišťovala redaktorka Magdaléna Medková

Ani u vína se nemusíme při kombinacích hlídat. A je jedno, jestli začneme pít nejdříve bílé, nebo červené.

Kolik toho naše tělo vydrží, záleží na mnoha faktorech. Určitě nám bude druhý den lépe, když alkohol proložíme jídlem a dostatečným množstvím vody.

„Alkohol je potřeba ředit. Vypiju-li litr vína, tak bych do těla měl doplnit minimálně litr vody,“ radí Pokorný.

Tradiční je přípitek sektem

Problém s pitím pouze jednoho typu alkoholu by mohl nastat při novoročním přípitku. Ten si většina z nás neumí představit jinak než s lahví sektu. Mezi nimi je však potřeba vybírat. Podle vinaře Zdeňka Tréška zde jednoznačně platí: čím dražší, tím lepší.

„Lidé si na Silvestra kupují sekty spíš levnější. Prostě jde pouze o efekt, aby to udělalo ‘bum‘. Nechci říct, že by sekty od 80 do 150 korun byly úplně špatné, ale kolem 200 až 300 korun by měly být už opravdu kvalitní,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Vlasta Gajdošíková zjišťovala, podle čeho vybírat sekt na novoroční přípitek

Vyšší cena je daná dobou a náročností výroby. Vysvětluje to vinař Kamil Prokeš z Velkých Němčic na Břeclavsku:

„Přibližně v březnu se tichá vína plní do silnostěnných lahví, přidává se takzvaný tirážní likér, který obsahuje hlavně zbytkový cukru. 24 gramů cukru nám udělá přetlak šesti atmosfér, což je třikrát více než v pneumatice od auta.“

Při podávání by měl mít sekt teplotu kolem sedmi stupňů. Otevření lahve by mělo být co nejtišší. Tvar sklenic může být stejný jako na bílé víno. Rozhodně by v něm ale neměla plavat jahoda. A stejně jako u každého alkoholu: nejdůležitější je pít s mírou.

Vlasta Gajdošíková, Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme