Hlavně pro veřejnost se koná Evropský týden mozku

V týdnu od 15. března se v Evropě i ve Spojených státech každoročně setkávají odborníci zabývající se výzkumem činnosti mozku a informují veřejnost o nových poznatcích. Akce s názvem Evropský týden mozku se v České republice koná už dvanáctým rokem. Veřejnost není o těchto složitých problémech dostatečně informována, žije celou řadou pověr a tomu vědci chtějí předejít.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidský mozek - známý neznámý

Lidský mozek - známý neznámý | Foto: Ústřední vojenská nemocnice

Výzkum mozku postupuje pomaleji, než v jiných oborech, protože mozek je velmi složitý orgán a těžko lze říct, jestli vůbec někdy o něm budeme vědět všechno. Pro vědce je to ale i tak to nejzajímavější, pokud jde o lékařský výzkum. Poznatky už přinesly tolik nových výsledků, které se uplatnily v medicíně, že o frustraci rozhodně nelze mluvit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Václava Sochora s prof. Evou Sykovou o Evropském týdnu mozku

Evropský týden mozku probíhá od pondělí do pátku. Pro veřejnost bude celá řada přednášek. Například o duševních poruchách a současné společnosti, o nových přístupech k léčbě bolesti. Lidé se také mohou dozvědět proč spíme, proč někdo spát nemůže a jak si pomoci. Padnou informace o epilepsii, o přenosu signálů v mozku i o radiochirurgických operacích Leksellovým gama nožem.

O mozek je třeba pečovat

Většina lidí se ke svému mozku chová dobře a vlastně nechtěně ho celý život cvičí, protože nejprve se učí a potom vykonává zaměstnání. Ve stáří to může být horší, tam je potřeba, aby lidé neztratili duševní činnost. Také se ukázalo, že i fyzická aktivita má na mozek velice pozitivní vliv.

„Je důležité, abychom mozek záměrně nepoškozovali,“ řekla pro Rádio Česko profesorka Eva Syková, předsedkyně České společnosti pro neurovědy a ředitelka Ústavu experimentální medicíny Akademie věd. Jedna z nejhorších věcí, kterou můžeme našemu mozku udělat, je podle ní užívání drog. Další v řadě je alkohol.

V neposlední řadě klade Syková důraz na životní styl, protože ta nejhorší mozková onemocnění, na která lidé umírají, mrtvice neboli iktus, vznikají z nesprávné životosprávy, z ukládání tuku v cévách. Tomu je možné předejít preventivními lékařskými prohlídkami a včasným zahájením léčby.

Václav Sochor, Renata Mňuková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme