Hlavní cenu Alfreda Radoka získal syn David Radok

V Národním divadle v Praze byly odpoledne předány Ceny Alfréda Radoka za rok 2000. Tato vyznamenání jsou udílena na základě ankety kritiků, kterých se letos zúčastnilo 52. Hlavní cenu a zlatý vavřínový věnec z rukou ministra kultury Pavla Dostála převzal syn Alfréda Radoka - režisér David Radok za inscenaci Šostakovičovy opery Lady Macbeth Mcenského újezdu v Národním divadle.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Patronem Cen Alfréda Radoka je prezident Václav Havel, který na dálku ze svého ozdravného pobytu v Portugalsku pozdravil letošního vítěze. Poznamenal, že je zvláštní, že za inscenaci dostává vyznamenání právě David Radok, syn Alfreda Radoka.

Název inscenace Šostakovičovy opery Lady Macbeth Mcenského újezdu zazněl při předávání i podruhé. Za ztvárnění titulní role byla oceněna Klaudia Dernerová. Obě tato prestižní ocenění nebyla žádným překvapením. Slovenská pěvkyně za svůj výkon obdržela letos Thálii, inscenace samotná zvítězila v anketě Divadelních novin. Z více než 90 hlasujících kritiků a publicistů ji celá třetina dala na první místo.

Výroční Ceny Alfréda Radoka na jevišti historické budovy české první scény získali také Jan Potměšil za ztvárnění Richarda III. v inscenaci režiséra Jakuba Špalka uvedené spolkem Kašpar, Aleš Votava za scénu k Pucciniho Tosce v Národním divadle, Vladimír Franz za hudbu k Shakespearovu Hamletovi v královéhradeckém Klicperově divadle a ostravský herec Richard Krajčo jako talent roku 2000.

Nejlepším divadlem bylo vyhlášeno Činoherní studio z Ústí nad Labem, hrou roku se stal Ravenhillův Faust s podtitulem Faust je mrtvý. V režii Jiřího Pokorného měl premiéru v brněnském HaDivadle.

Ceny nesou jméno významného českého režiséra Alfréda Radoka. V neděli 22. dubna uplyne od jeho smrti 25 let.

Markéta Kaclová, Jaroslav Doleček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme