Hlavní cenu Alfreda Radoka získal syn David Radok

V Národním divadle v Praze byly odpoledne předány Ceny Alfréda Radoka za rok 2000. Tato vyznamenání jsou udílena na základě ankety kritiků, kterých se letos zúčastnilo 52. Hlavní cenu a zlatý vavřínový věnec z rukou ministra kultury Pavla Dostála převzal syn Alfréda Radoka - režisér David Radok za inscenaci Šostakovičovy opery Lady Macbeth Mcenského újezdu v Národním divadle.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Patronem Cen Alfréda Radoka je prezident Václav Havel, který na dálku ze svého ozdravného pobytu v Portugalsku pozdravil letošního vítěze. Poznamenal, že je zvláštní, že za inscenaci dostává vyznamenání právě David Radok, syn Alfreda Radoka.

Název inscenace Šostakovičovy opery Lady Macbeth Mcenského újezdu zazněl při předávání i podruhé. Za ztvárnění titulní role byla oceněna Klaudia Dernerová. Obě tato prestižní ocenění nebyla žádným překvapením. Slovenská pěvkyně za svůj výkon obdržela letos Thálii, inscenace samotná zvítězila v anketě Divadelních novin. Z více než 90 hlasujících kritiků a publicistů ji celá třetina dala na první místo.

Výroční Ceny Alfréda Radoka na jevišti historické budovy české první scény získali také Jan Potměšil za ztvárnění Richarda III. v inscenaci režiséra Jakuba Špalka uvedené spolkem Kašpar, Aleš Votava za scénu k Pucciniho Tosce v Národním divadle, Vladimír Franz za hudbu k Shakespearovu Hamletovi v královéhradeckém Klicperově divadle a ostravský herec Richard Krajčo jako talent roku 2000.

Nejlepším divadlem bylo vyhlášeno Činoherní studio z Ústí nad Labem, hrou roku se stal Ravenhillův Faust s podtitulem Faust je mrtvý. V režii Jiřího Pokorného měl premiéru v brněnském HaDivadle.

Ceny nesou jméno významného českého režiséra Alfréda Radoka. V neděli 22. dubna uplyne od jeho smrti 25 let.

Markéta Kaclová, Jaroslav Doleček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme