Novou hlavní hygieničkou bude Jarmila Rážová. Zvítězila ve výběrovém řízení tří uchazečů

Vláda v pondělí jmenuje Jarmilu Rážovou hlavní hygieničkou České republiky. Zvítězila ve výběrovém řízení, kterého se účastnili tři uchazeči, z nichž jeden nesplnil podmínky. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projedná vláda.

Aktualizováno Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jarmila Rážová

Jarmila Rážová | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Funkcí hlavního hygienika, který je zároveň náměstkem ministra zdravotnictví, byla Jarmila Rážová pověřena po odvolání Evy Gottvaldové. Předtím působila jako ředitelka Krajské hygienické stanice Středočeského kraje.

Koronavirus se od dělníků v Praze rozšířil do pěti krajů. Hygienička popsala, jak se Českem šíří covid-19

Číst článek

Vláda odvolala Gottvaldovou 12. března, kdy byl vyhlášen nouzový stav kvůli šíření nového typu koronaviru. Podle kabinetu hlavní hygienička svou práci nezvládla.

Vedením sekce ministerstva byla pověřena Rážová. Výběrové řízení bylo vypsáno 1. května, vedle Rážové se přihlásila také ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Květoslava Kotrbová.

Kdo je Jarmila Rážová?

Osmapadesátiletá Rážová má specializaci v oboru hygiena a epidemiologie, epidemiologie a veřejné zdravotnictví. Vystudovala Lékařskou fakultu hygienickou. A absolvovala doktorský program v oboru hygiena na Fakultě vojenského zdravotnictví Univerzity obrany.

V osmdesátých letech začínala na Okresní hygienické stanici v Nymburce. Po revoluci nastoupila na středočeskou krajskou hygienickou stanici na oddělení pro sledování zdravotního stavu obyvatelstva.

Bývalá hlavní hygienička Eva Gottvaldová (archivní foto) | Foto: Petr Horník/Právo | Zdroj: Profimedia

V letech 1992 až 2002 se ve Státním zdravotním ústavu věnovala prevenci chronických neinfekčních onemocnění a nutriční epidemiologií. Na ministerstvu zdravotnictví pak vedla v letech 2003 až 2007 oddělení podpory veřejného zdraví. V letech 2012 až 2016 také byla zástupkyní hlavního hygienika Vladimíra Valenty, kterého vystřídala právě Gottvaldová.

Od června 2016 pak Rážová stála v čele Krajské hygienické stanice Středočeského kraje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme