Hlavní hygienik nechá kvůli azbestu prověřit téměř 200 škol

Úřady spouštějí organizované pátrání po rizikových školních budovách kvůli výskytu rakovinotvorného azbestu. Hlavní hygienik Michael Vít dnes odeslal příslušným úřadům pokyny pro jednotný postup. Do konce února by měly být proměřeny téměř dvě stovky vytipovaných škol.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michael Vít

Michael Vít | Foto: Anna Duchková | Zdroj: Český rozhlas

Stavební úřady, majitelé školských zařízení a hygienické stanice podle dotazníku vytipují školy, v jejichž konstrukci jsou takzvané boletické panely či jiná forma azbestu a kde probíhala rekonstrukce.

„V materiálu je naprosto jasný termín splnění první sondáže 192 škol do 9. ledna a 11. ledna budeme mít velké setkání, abychom jasně definovali, v jaké hierarchii z hlediska možné míry zdravotního rizika budeme do konce února provádět měřeních těchto 192 škol,“ řekl Vít ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hlavní hygienik Michael Vít ve Dvaceti minutách Radiožurnálu

Sanace ovzduší jedné z pražských škol od azbestu ukázala, že náklady mohou jít do milionů korun. Úřady se proto podle Víta chystají vyjednat pro zřizovatele škol finanční pomoc.

„Ministr školství řekl, že určité prostředky by uvolnil. Já jsem se sešel s prvním náměstkem ministra školství, panem kolegou Němcem, a domluvili jsme se, že v případě, že by opatření opravdu byla velmi nákladná, tak bychom zpracovali společný materiál do vlády, aby vláda na to eventuálně uvolnila požadované prostředky,“ doplnil hlavní hygienik.

Zásadní riziko prý dětem nehrozí

Azbest se dříve ve stavebnictví hojně využíval kvůli jeho dobrým tepelným a mechanickým vlastnostem, nyní je ale použití tohoto materiálu regulováno nebo přímo zakázáno. Azbest je totiž karcinogen a v podobě mikroskopických ostrých vláken se může dostat do těla a způsobit rakovinné bujení.

Úřady ale nedokáží říci rodičům, po jak dlouhé době pobytu v zamořeném vzduchu mohou být jejich děti ohroženy rakovinou plic. S žádostí o pomoc při získávání informací už se čeští odborníci obrátili na mezinárodní instituce.

„Neměli bychom se obávat, že tu je nějaké opravdu zásadně vysoké riziko pro výskyt nádorů u dětí, které v současné době ve škole, a my nevíme, jak dlouho, byly. Kolegové ze Státního zdravotního ústavu se budou možnou predikcí zabývat i s Mezinárodním úřadem pro výzkum rakoviny v Lyonu, ale zatím nemám data, která by hovořila o expozici malých dětí nízkými koncentracemi azbestu a možný vliv na výskyt nádorových onemocnění,“ zdůraznil Vít.

Štěpánka Čechová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme