Hlavní hygienik varuje před vodou z vodovodů v zaplavených místech

Epidemie v zaplavených oblastech zatím nehrozí. Hlavní hygienik Vladimír Valenta ale lidi varuje, aby raději nepoužívali vodu z vodovodů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatím každou kapku nemusíme počítat...

Zatím každou kapku nemusíme počítat... | Foto: Fotobanka stock.xchng

Kontaminovaný zdroj vody už mají lidé na 51 místech v zaplavených oblastech. Především v Jihočeském, Středočeském a Plzeňském kraji. Vodárny jim proto dodávají vodu v cisternách nebo balenou.

Podle hlavního hygienika České republiky Vladimíra Valenty má provozovatel vodovodu povinnost kontaminaci lidem ohlásit a zajistit náhradní zásobování vodou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O doporučeních halvního hygienika mluvila Věra Masopustová

Vladimír Valenta také upozornil na to, že při povodních hrozí zvýšené riziko infekcí. Lidé by si proto měli dát pozor i při drobnějších zraněních nebo oděrkách a nepodcenit jejich ošetření.

Extrémní stres a fyzická námaha snižují imunitu a infekcí, které povodně přináší, je celá řada. Patří k nim především žloutenka typu A nebo salmoneloza. Podrobné rady, jak a co po povodních v oblasti hygieny dělat, najdete na webových stránkách ministerstva zdravotnictví.

„To, v čem se dnes nacházíme, je extrémně riziková situace, která přináší mimořádná nebezpečí z hlediska ohrožení zdraví. Lidé by měli striktně dodržovat hygienické zásady, mýt a dezinfikovat si ruce a používat ochranné pomůcky jako gumové holínky a rukavice. Oděvy by se taktéž měly dezinfikovat, nestačí pouhé vyprání, ale určitě je namístě vyvářka, nebo služby profesionální čistírny,“ apeluje Vladimír Valenta.

POVODNĚ ONLINE: Hasiči evakuovali víc než 6000 lidí. Nejvíce v Ústeckém kraji a středních Čechách

Číst článek

Lidem se také doporučuje zkontrolovat přeočkování proti tetanu.

Další povodňové pravidlo zní: všechny potraviny, přes které se přelila voda, nekompromisně vyhodit do kontejneru. Snaha zachránit, co se dá, by se mohla ošklivě vymstít. Výjimkou jsou jen nepoškozené, od výrobce hermeticky uzavřené konzervy.

V jejich případě je nutné omytí, dezinfekce, opláchnutí teplou vodou a i poté, pokud je potravina jakkoli podezřelá, je nutno jí zlikvidovat.

Do odpadu musí i obsah mrazáků a ledniček, pokud jsou bez elektřiny nad šest stupňů Celsia víc než čtyři hodiny. Nekompromisní musí být i zahrádkáři. Po povodních se musí zlikvidovat i zelenina ze záhonku.

Milan Kopp, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme