Hlavní je zabránit v Turecku krveprolití a zachovat demokratické principy, míní prezident Zeman

Prezident Miloš Zeman situaci v Turecku po nočním pokusu o vojenský převrat pozorně sleduje. Za důležité považuje zabránit velkému krveprolití a zachovat demokratické principy v zemi, která je členem NATO a klíčovým hráčem v regionu. Zpráva o snaze části turecké armády převzít moc zastihla Zemana v mongolském Ulánbátaru, kde byl na summitu evropských a asijských zemí ASEM. Dnes brzy ráno pražského času odletěl do Prahy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident České republiky Miloš Zeman v Interview Plus | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Premiér Bohuslav Sobotka zdůraznil, že prioritou české vlády je postarat se o české občany a zajistit jejich bezpečný návrat domů. Ministerstvo zahraničí už v noci vydalo doporučení, aby Češi do země necestovali.

Nevycházejte do ulic a necestujte do Turecka, nabádá Čechy ministerstvo

Číst článek

Navzdory tomu odletěla dnes brzy ráno z Prahy zhruba stovka lidí do letoviska Antalya. Čechy, kteří v Turecku už jsou, nabádá česká vláda k opatrnosti. Zatím byl zrušen ranní linkový spoj z Istanbulu do Prahy a zpět.

Odpoledne se situací českých občanů v Turecku bude na ministerstvu zahraničí zabývat krizový štáb. "V závislosti na vývoji bezpečnostní situace v zemi a znovu zprovoznění letecké dopravy budeme usilovat o zajištění bezpečného návratu Čechů," uvedl premiér.

Nouzové linky pro Čechy v Turecku:
Velvyslanectví v Ankaře: 0090 532 375 13 87
Konzulát v Istanbulu: 0090 533 257 38 80

Pokus o státní převrat propukl v Turecku v pátek pozdě večer, stojí za ním část armády. Turečtí vládní činitelé tvrdí, že se jim podařilo puč potlačit. Hlášeno je nejméně 60 mrtvých. Boje se odehrávaly především v metropoli Ankaře a v Istanbulu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme