Hlavní líčení v kauze Sovák přerušeno. Bývalého soudce odvezla sanitka do nemocnice

Pražský městský soud musel v úterý vprostřed čtení obžaloby přerušit hlavní líčení v případu bývalého soudce Zdeňka Sováka, kterého spolu s dalšími čtyřmi lidmi viní obžaloba z ovlivňování soudních rozhodnutí u Vrchního soudu v Praze. Čtyřiasedmdesátiletému někdejšímu soudci se udělalo nevolno, sanitka ho odvezla do nemocnice. Předseda senátu Libor Holý odročil jednání na čtvrtek. Ve středu líčení odvolal kvůli stávce justičních zaměstnanců.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý soudce Vrchního soudu Zdeněk Sovák

Bývalý soudce Vrchního soudu Zdeněk Sovák | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zda bude jednání ve čtvrtek opravdu pokračovat, není jisté. Podle Sovákova advokáta ještě není přesně znám soudcův zdravotní stav ani kdy bude schopen se líčení opět účastnit.

Korupční kauza na vrchním soudu: státní zástupce obžaloval bývalého soudce Sováka a další čtyři lidi

Číst článek

Soud začal kauzu projednávat dnes ráno. Státní zástupce začal přednášet obžalobu, podle které Sovák mimo jiné požadoval desítky milionů korun za to, že zajistí mírnější trest stavební společnosti Metrostav.

Bývalý soudce, kterému v případě odsouzení hrozí pětiletý až dvanáctiletý trest vězení, se ke kauze nechtěl vyjadřovat. Dříve ale vinu odmítl.

‚S jeho tatínkem jsme byli kolegové.‘ Soudce Frankič odstoupil ze Sovákovy kauzy kvůli možné podjatosti

Číst článek

Žalobce musel od rána přednes přerušit několikrát. Také Sovákův spoluobžalovaný Milan Bíba je ve špatném zdravotním stavu a potřebuje pravidelné pauzy.

Předseda senátu kvůli němu již v březnu posouval začátek hlavního líčení na dnešek. Muž podle lékařské zprávy dlouhodobě trpí dušností, spánkovou apnoe a dalšími zdravotními problémy.

Bíba a Robert Plevač podle státního zástupce zprostředkovávali někdejšímu soudci kontakt se společností Metrostav. Jejím zástupcům nabízeli, že za úplatu zajistí, aby Sovák zrušil stavební společnosti tříletý zákaz plnění veřejných zakázek, který mu soud nepravomocně uložil v korupční kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha.

Projednávání kauzy soudce Sováka bylo opět odročeno. Nedorazil jeden z hlavních obžalovaných

Číst článek

Bíbova přítelkyně Charlotte Mulénová muži údajně pomáhala peníze, které už obdržel, legalizovat. Gagiku Tonyanovi pak podle žalobců někdejší soudce zrušil nepravomocný šestiletý trest za vydírání výměnou za obrazy.

Sovák je obžalován zejména z trestných činů přijímání úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Policie ho obvinila na sklonku jeho kariéry, v prosinci 2020. Tehdy mu bylo 70 let, což je věk, kdy soudci odcházejí na odpočinek. Po sdělení obvinění strávil muž tři měsíce ve vazbě.

Sovák je v posledních letech druhým soudcem pražského vrchního soudu, který usedne na lavici obžalovaných. Pražský městský soud podruhé projednává případ jeho kolegy Ivana Elischera, který údajně manipuloval odvolací soudní řízení v drogových kauzách ve prospěch vietnamské komunity.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme