Hlavní město povede koalice ODS a TOP 09. Svoboda zůstane

Zástupci TOP 09 a části ODS kolem primátora se ráno dohodli na společné vládě na pražském magistrátu, post primátora by měl zůstat Bohuslavu Svobodovi. Zbylí zastupitelé ODS se rozhodují, zda připojí své podpisy na novou koaliční smlouvu. Šéf pražské ODS Boris Šťastný už smlouvu podepsal a vyzval k tomu i ostatní zastupitele. Po poledni má zastupitelstvo hlasovat, zda se ještě dnes převolí někteří členové Rady hlavního města.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boris Šťastný a Bohuslav Svoboda na jednání pražskékho zastupitelstva

Boris Šťastný a Bohuslav Svoboda na jednání pražskékho zastupitelstva | Zdroj: ČTK

TOP 09 přinesla primátoru Svobodovi návrh, podle kterého by měla mít TOP 09 v radě 6 křesel – 4 radní a 2 náměstky – a ODS 4 křesla – dva radní a dva náměstky – plus post primátora. Tato nabídka platí údajně jen dnes a vše se řeší velmi rychle.

„Ano, v dnešních ranních hodinách, někdy po deváté hodině mě navštívil docent Tůma spolu s dalšími třemi představiteli TOP 09, že se rozhodli pro krátkodobě platící nabídku pro ODS na uzavření koalice, která by zachovala pro ODS primátora a místa radních za ODS. Přinesli mi nabídku smlouvy o koaliční spolupráci, která je podepsána všemi 26 zastupiteli za TOP 09,“ potvrdil Radiožurnálu Svoboda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražský primátor Bohuslav Svoboda potvrdil dohodu s TOP 09

Bohuslav Svoboda tuto situaci konzultoval s premiérem Nečasem a dostal odpověď, že taková nabídka se neodmítá. Koaliční smlouva začne platit podpisem obou stran, zatím ji podepsalo jen 9 zastupitelů za ODS.

O dohodě TOP 09 a primátora nebyl informován předseda pražské ODS Boris Šťastný. Na dopoledním klubu ODS ale smlouvu s TOP 09 podepsal a k podpisu vyzval i ostatní zastupitele ODS. Smlouva je podle něho výhodná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdeněk Tůma vysvětluje ve Světě o desáté hlavní body návrhu TOP 09

„Zatím odezněla silná podpora předsedy Šťastného, že i když ten postup je velmi rychlý, že to naplňuje všechny předpoklady a je to pro ODS dobrá smlouva. Jsou tam rozdělené oblasti, ale konkrétní jmenné obsazení postů samozřejmě ne,“ oznámil Svoboda.

Šťastný nicméně označil způsob dohody za nestandardní a chce, aby ji večer posvětila regionální rada pražské ODS.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda pražské TOP 09 František Laudát vyzdvihl v poledních Ozvěnách dne preference své strany

Podle místopředsedy ODS Alexandra Vondry žádný rozvrat v pražské ODS nehrozí: „ODS a TOP 09 je lepší řešení a pokud tato možnost uchová primátora Bohuslava Svobodu, který podle mého soudu udělal v Praze zatím kus práce, myslím si, že je to dobré řešení.“

Tůma: Primátora nechceme, aby se jednání neprotahovalo

Zdeněk Tůma z TOP 09 nevidí v jednání s primátorem, který byl před rokem členem vyjednávacího týmu, žádné obcházení dalších přestavitelů ODS: „Pro nás bylo podstatné dát rychlou nabídku, aby to nevedlo k nekonečným jednáním. Praha si to v současné době nemůže dovolit.“

Největším ústupkem TOP 09 je podle Tůmy zachování Bohuslava Svobody ve funkci primátora, a to proto, aby jednání bylo rychlé a přijatelné pro ODS.

„Ale uvědomujeme si, že podle výsledku voleb by nám měl post primátora náležet. Snažili jsme se to vykompenzovat návrhem na obsazení rezortů, které považujeme za klíčové – územní plán a infrastruktura,“ vysvětluje. Návrh počítá s Tůmou v roli předsedy finančního výboru, členem rady by nebyl.

„Pro nás je důležitá většina v radě, abychom mohli nastartovat řešení akutních problémů, které Praha má. Nejvíce ji trápí finance, a tak, i když například zůstanou finance formálně pod panem primátorem, velice významně tam bude z pozice předsedy finančního výboru působit Zdeněk Tůma,“ vysvětluje předseda pražské TOP 09 František Laudát.

Místopředseda finančního výboru zastupitelstva Zdeněk Tůma na jednání pražského zastupitelstva | Foto: ČTK/AP

Laudát odmítl komentovat, jak dlouho už TOP 09 byla v zákulisí ve spojení s ODS: „Uvědomte si, jedno: my chceme změnit poměry v Praze. Přece nemůžeme jednat s otevřeným hledím. To jsme zkusili před rokem a viděli jste, jak výsledek dopadl.“

K budoucnosti fungování koalice se nechce Laudát vyjadřovat. „Jak znám ODS už dlouhá léta, nemohu vyloučit, že řada lidí začne do koalice možná nenápadně sypat písek. Ale možná tomu tak nebude, já chci být optimista. Veřejnost by nám neodpustila, pokud bychom se nepokusili o nějakou radikální změnu,“ dodává.

TOP 09 chce koalici vytvořit co nejdříve. Podle poslední dohody ODS a ČSSD by tato koalice měla vydržet do 23. prosince. To je podle Tůmy nepřijatelné, Praha potřebuje rychlou záchranu a vše by se zbytečně protahovalo. „Předpokládáme, že náš návrh bude ODS přijat a v návaznosti budeme požadovat personální obměnu rady,“ dodává Tůma.

Gazdík: Naší prioritou je očištění Prahy od korupce

„Pražský magistrát bývá uváděn jako jeden z pomníků korupce. Naší snahou bude najít taková řešení, která omezí vliv takzvaných kmotrů a přivede Praze jasnou a transparentní vládu, která nebude součástí takových kauz, jako jsou tunely Blanka, Opencard jízdenky a dalších. Tomu podřídíme veškeré svoje úsilí,“ oznámil předseda poslaneckého klubu Petr Gazík.

„My si plně uvědomujeme odpovědnost TOP 09 jako vítězné strany. Nicméně je třeba také si říct, že ODS a ČSSD plně nesou odpovědnost za to, co se po volbách stalo a kam to po roce dotáhli,“ dodal.

ČSSD odchází dříve, než čekala

Sociální demokraté, kteří z vedení Prahy odcházejí, očekávali jiný vývoj. „Vzhledem k tomu, že včera jsme se jasně dohodli na tom, že koaliční smlouva končí ke 23. 12., kdy každý bude jednat s každým o možnosti další koalice s tím, že prioritou by mohlo být sestavení rozpočtu 15. prosince. Dneska je to jinak a přijde mi to nestandardní,“ prohlásil předseda pražské ČSSD Petr Hulinský.

„Ale ukazuje to to, co sociální demokracie dlouhodobě říká – že existují dvě skupiny uvnitř ODS. A dneska se to potvrdilo,“ dodal.

Předseda nejmenší vládní strany Věcí veřjných Radek John prohlásil, že koalice ještě nemusí být definitivní a nechce situaci komentovat do doby, než koalici odsouhlasí zastupitelstvo.

Tomáš Pavlíček, Jan Herget, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme