‚Ani metr nového chodníku‘. Praha by při spoluúčasti na kompenzacích neměla na nové investice, říká Hřib

Praha podle aktuálních odhadů počítá s tím, že kvůli pandemii nového koronaviru přijde o devět až 12 miliard korun. Tři miliardy korun rozdílu tvoří náklady na případnou spoluúčast samospráv na kompenzacích živnostníkům, kterou navrhla vláda a senát ji ve středu vrátil sněmovně. Částka zahrnuje přímé náklady zhruba miliardu korun například na nákup ochranných pomůcek i předpokládané výpadky daňových a dalších příjmů, řekl primátor Zdeněk Hřib.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Hřib

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v pátek řekl, že město dosud počítalo s účtem za koronavirus kolem osmi miliard, aktuální odhady se však zvýšily a přibyly k nim 3,1 miliardy korun, které by plynuly z kompenzací pro OSVČ. Pokud by sněmovna i přes nesouhlas senátu spoluúčast obcí a krajů znovu schválila, Praha podle něj sice bude pokračovat v zahájených investicích, ale jinak už nebude mít „ani na metr nového chodníku“. Proti plánu protestuje i Svaz měst a obcí (SMO).

Zeman bude od příštího týdne opět pracovat z Prahy. Pro veřejnost se Hrad otevře 25. května

Číst článek

Vláda nyní navrhuje příspěvek pro živnostníky 500 korun denně financovat nikoliv ze státního rozpočtu, ale vratkou daně příjmů zaměstnanců, která je však z velké části příjmem obcí a krajů. Hřib stejně jako tento týden zástupci svazu uvedl, že stát by tím fakticky sebral samosprávám peníze na investice, které nyní budou obzvláště chybět. „Pevně doufám, že na vládě dojde k přehodnocení tohoto plánu,“ řekl. Ve středeční debatě v senátu zazněla informace, že podle odhadů by opatřením obce přišly o 11 miliard a kraje asi o čtyři miliardy korun.

Dopady omezení služeb

Z celkového účtu Prahy za koronavirus tvoří podle primátora asi miliarda přímé náklady a 7,8 miliardy očekávaný nižší příjem z daní. Tato částka už zahrnuje kompenzace, v případě jejich financování státem by se tak snížila o zmíněné 3,1 miliardy. Dalších asi 1,7 miliardy město očekává na ztrátách příjmů z jízdného v Pražské integrované dopravě, 789 milionů na výpadcích z jiných organizací, jako je zoo nebo botanická zahrada, a po 200 milionech předpokládané ztráty mají mít na svědomí nevybrané poplatky a ztráty z ekonomické činnosti, tedy například z nájmů. Město také dalo 600 milionů korun z evropských peněz na výhodné půjčky pro pražské podnikatele.

Schválený pražský rozpočet na letošní rok počítal s příjmy 60,7 miliardy korun a podle původních projekcí měl být vyrovnaný. Nyní však Praha musí počítat s poklesem ekonomiky, který metropoli výrazně postihne i proto, že v ní převažuje sektor služeb, jenž z velké části v době krize přestal fungovat. Například podle studie PricewaterhouseCoopers, kterou si nechal magistrát zpracovat, bude propad produkce malých a středních podniků v metropoli za dva měsíce koronavirové krize zhruba 200 miliard korun. Praha se na celkovém HDP České republiky podílí zhruba čtvrtinou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme