Hlavní témata bytové politiky jsou nájemné a sociální bydlení

Předvolební kampaň vrcholí, do značné míry se točila kolem ekonomiky a sociálních otázek. Záměry jednotlivých stran v oblasti bytové politiky se však liší.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ulice s městskými domy

Ulice s městskými domy | Foto: Jan Rosenauer

Podle místopředsedy republikové rady Sdružení nájemníků Milana Taraby se představitelé velkých politických stran shodují na tom, že ve velkých městech je bydlení prioritou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Taraba a Robert Axamit o deregulaci nájemného v Odpoledním radiožurnálu.mp3

Dosavadní práci v této oblasti ale Taraba kritizuje. „Zákonem stanovený pojem sociálního bydlení a role jednotlivých stupňů veřejného sektoru, přesto, že to byl závazek ve vládním prohlášení, se nepřijal a nebyl realizován.“

Sdružení nájemníků vidí priority zejména v platnosti nového občanského zákoníku a na něj navazujícího zákona o místně obvyklém nájemném, v obnově neziskového družstevnictví, nebo v úpravě sankcí za neplacení nájemného.

„Chtěli bychom, aby místně obvyklé nájemné, na které se občanský zákoník odvolává, stanovilo jasná pravidla, co to místně obvyklé nájemné je a jak se tvoří.“ říká Milan Taraba.

S tím souhlasí i Robert Axamit, místopředseda správní rady Sdružení majitelů domů, podle kterého by mělo být místně obvyklé nájemné rovno střetu nabídky a poptávky.

„My máme problém s tím, že se najde manipulace s čísly, která povede k absurdnímu nájemnému, které bude rovno například čtyřiceti korunám.To potom budeme brát jako znárodnění a ne jako nějaké místně obvyklé nájemné.“ upřesňuje Axamit.

Sdružení majitelů domů se obává, že by po volbách mohla být zaražena deregulace a nájemné by se plošně snižovalo.

„To, co je prioritou sněmovny, je vyřešit sociální otázku bydlení a přestat dotovat všechno možné bydlení.“ dodává Axamit.

Aneta Vojtěchová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme