Hlavního svědka kauzy CASA Karla Daňhela možná upláceli zbrojaři

Obvinění hlavního svědka v kauze letadel CASA Karla Daňhela z přijímání úplatků zřejmě nejsou neopodstatněná. Česká televize získala přepis odposlechů vojenské rozvědky, které naznačují, že si Daňhel skutečně říkal zástupcům zbrojařů o úplatek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letoun CASA C-295M české armády | Zdroj: ČTK

Daňhel přitom pro policii figuruje jako klíčový svědek toho, že byl nákup letadel CASA předražený a pro stát nevýhodný. Podezření z korupce Daňhela už v létě připravilo o bezpečnostní prověrku.

Předseda poslaneckého výboru pro obranu Jan Vidím z ODS teď České televizi potvrdil, že právě informace z odposlechů toho byly hlavní příčinou.

„Obsah těch vět je přibližně podobný tomu, co vedlo komisi jako celek, i její jednotlivé členy, ke konstatování, že panu podplukovníkovi Daňhelovi byla bezpečnostní prověrka odebrána zcela po právu,“ řekl Vidím.

Daňhel obvinění odmítá

Daňhel obvinění z přijímání úplatků znovu odmítl. Pravý obsah odposlechů ale vysvětlit nedokázal. Daňhel už dříve řekl, že se kvůli svědectví o nákupu armádních letounů stal obětí profesní likvidace.

Karel Daňhel je pilot, expert na vojenskou techniku a podplukovník armády ČR. Na Generálním štábu zpracovával posudky k nákupu kritizovaných letadel CASA.

Podle něho tehdejší náměstek ministryně obrany Vlasty Parkanové Martin Barták vyvíjel nátlak, aby armáda pořídila právě tyto letouny - i přestože prý jsou pro armádu naprosto nevhodné.

„Přišlo nám vyjádření prvního náměstka pana doktora Bartáka, kde nás upozornil, že tam byla tendenční tvrzení, jako rozhodnutí vrcholného managementu ministerstva obrany. Toto bylo nařízeno vyškrtnout a přepracovat. Nicméně já jsem toto odmítl přepracovat a přepracoval to někdo jiný,“ řekl Daňhel Radiožurnálu na začátku července.

Martin Barták nátlak odmítá a Daňhela označuje za nevěrohodný zdroj. Daňhel v roce 2010 svědčil na policii, pak mu měly začít problémy. Například přišel o bezpečnostní prověrku a na ulici se pohyboval pouze s ochrankou.

Daňhel je také stíhán policií kvůli údajnému pohlavnímu zneužívání. Z toho ho obvinila nezletilá dívka, která ale později přiznala, že při výslechu na policii lhala.

ak, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme