Hlavním bodem volebního programu ODS je boj s nezaměstnaností

ODS oficiálně představila svoji předvolební kampaň. Postavila ji především na boji s nezaměstnaností. ODS chce získat voliče řešením čtyř problémů: nezaměstnanosti, sociální nerovnosti, nízké podpory podnikání a údajně hrozícího státního bankrotu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ideová konference ODS - VIZE 2020 v Městském divadle Brno

Ideová konference ODS - VIZE 2020 v Městském divadle Brno | Foto: Tomáš Adamec

„V dané chvíli nejsme schopni vyřešit nezaměstnanost, nicméně jsme schopni nabídnout takové podmínky pro prostředí pracovního trhu, aby se zvýšila zaměstnanost,“ řekl v Ozvěnách dne předseda ODS Mirek Topolánek. Občanští demokraté podle něj nabízejí zhruba 12 nástrojů, které jsou schopny uvolnit prostředí natolik, aby přirozeným způsobem vznikla pracovní místa. Opatření mají podle něj přinést v prvním roce až 170 tisíc nových pracovních míst.

Přehrát

00:00 / 00:00

ODS představila volební program - jedním z hlavních bodů je nezaměstnanost. Hosty Ozvěn dne byli šéf ODS Mirek Topolánek a ekonom společnosti Cerge Daniel Münich

Nezaměstnanost se dá podle místopředsedy strany Petra Nečase řešit podporou firem, které dají lidem práci: „Chceme, aby zaměstnavatel, který vytvoří nové místo na dobu neurčitou pro nezaměstnaného, absolventa nebo rodiče po rodičovské dovolené, dostal na jeden rok slevu 3600 korun na sociálním pojištění. Stát za něj na dva roky navíc převezme garanci výplaty 75 procent případného tříměsíčního odstupného

V souboru ‘řešení pro pracovní místa‘ je například také slib pomoci pro nezaměstnané, kteří se rozhodnou podnikat. „Dělala to Margaret Thatcherová někdy v 80. letech. Podporovat je tím, že jim umožníte brát podporu i v době, kdy už podnikají,“ uvedl Topolánek. Na plánu je také omezení dávek v nezaměstnanosti v případě, že dotyčný podal výpověď z vlastní vůle.

Odborníci hodnotí záměr ODS pozitivně

Ekonom společnosti Cerge Daniel Münich označil soubor opatření ODS jako cestu správným směrem. Podle něj občanští demokraté do velké míry převzali recept doporučovaný Evropskou komisí: „To znamená, nechme trh ať je co nejflexibilnější. Zaměstnavatelé ať volně nabírají a propouštějí zaměstnance a zároveň ať je tam jistota pro aktivní lidi, kterou zajišťuje stát.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O předvolební kampani ODS mluvili v pořadu Stalo se dnes prezident Asociace penzijních fondů a bývalý ministr financí Jiří Rusnok a politolog, Josef Mlejnek.

Pozitivně hodnotí záměr ODS i prezident Asociace penzijních fondů a bývalý ministr financí Jiří Rusnok: „Já kvituji, že ODS přichází v této oblasti s poměrně aktivními opatřeními. Řekl bych, že to je v duchu nové strategie Evropské unie. To znamená, že řešit věci ekonomického rozvoje nelze bez funkčního trhu práce a vysoké zaměstnanosti, a k tomu by tato opatření mohla napomoci.“

Podle ČSSD návrhy ODS nic neřeší

Podle ekonomického experta ČSSD Jana Mládka je předpoklad vytvoření 170 tisíc nových pracovních míst nadhodnocený: „Oni tímto způsobem nevytvoří plnohodnotná pracovní místa, ale rozdělí stávající objem práce mezi větší počet osob na zkrácené pracovní úvazky, na dohody o provedení práce, prostě na neplnohodnotné pracovní úvazky. Já si nemyslím, že to je to, co Česká republika potřebuje."

Přehrát

00:00 / 00:00

O volebním programu ODS mluvili v Ozvěnách dne ekonom Miroslav Zámečník, který se podílí na programu ODS, a ekonomický expert ČSSD Jan Mládek.

Místopředseda ČSSD Milan Urban také hodnotí návrhy ODS jako neúčinné: „Samo o sobě to nikdy nemůže vyřešit hospodářskou recesy, protože firmy mají problém s tím, že nemají dostatek zakázek.“ ČSSD považuje za důležitější podporu velkých investic s novými pracovními místy.

Katarína Brezovská, Květa Moravcová, Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme