Hlavním hygienikem bude Vladimír Valenta, nahradí stíhaného Víta

Vláda jmenovala nového hlavního hygienika, bude jím dosavadní šéf krajské hygienické stanice v Liberci Vladimír Valenta. Nahradí odvolaného Michaela Víta, který je vyšetřován policií a od jara má neplacené volno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel liberecké krajské hygieny Vladimír Valenta by se mohl stát novým hlavním hygienikem ČR | Zdroj: ČTK

Nového hlavního hygienika navrhl ministr zdravotnictví Leoš Heger. Podle něj je 53letý Valenta odborníkem na svém místě. Svoje schopnosti prý prokázal například při zvládnutí ničivých záplav, které postihly Liberecko.

Valenta se funkce ujme 16. října. Chce prý ukázat, že hygienici nejsou jen státní úředníci, ale také lékaři. Rád by také více komunikoval s celníky nebo potravinářskou inspekci.

„Dozor musíme dělat tak, aby byl víc flexibilní, aby dokázal reagovat rychleji na některé podněty, které přicházejí nejenom z monitoringu zdravotního stavu, který nám říká, jak velký a kde je zdravotní problém, ale i na další podněty třeba od celníků nebo Státní zemědělské a potravinářské inspekce,“ řekl Valenta.

Valenta řídí libereckou hygienu jedenáct let. Před tím byl deset let okresním hygienikem a ředitelem okresní hygienické stanice v Liberci. Promoval v roce 1983 na Lékařské fakultě hygienické, dnes 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. V současnosti je členem její vědecké rady a vyučuje na několika dalších školách.

Dlouholetého hlavního hygienika Michaela Víta v pondělí odvolal ministr zdravotnictví Leoš Heger. Víta policisté v březnu obvinili pro podezření ze zneužití pravomocí a porušení povinností při správě cizího majetku – údajně manipuloval zakázky na poradenství tím, že zakázku dal manželovi své podřízené z ministerstva zdravotnictví.

Škodu zatím policie vyčíslila na dva miliony korun. Vít se podle svého dřívějšího vyjádření cítí nevinen a věří, že vyšetřování to potvrdí. Pokud by se mu však vina prokázala, hrozí mu až deset let vězení.

ČRo 1 - Radiožurnál, Lenka Jansová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme