Hlavním tématem domácích deníků je opět Jiří Čunek

Noviny se i nadále věnují předsedovi KDU-ČSL Jiřímu Čunkovi, který odstupuje z funkce místopředsedy vlády a ministra pro místní rozvoj. Podle Lidových novin si může po úterní celostátní konferenci KDU-ČSL Čunek minimálně do jara příštího roku, kdy budou mít lidovci sjezd, oddechnout. Žádný z křesťanských demokratů nakonec oficiálně nepožadoval, aby Čunek odstoupil. Úterní konference křesťanských demokratů měla podle jejích účastníků klidnější průběh, než se čekalo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Otázkou zůstává, jestli Jiří Čunek zůstane předsedou své strany i po dubnovém sjezdu strany. Lidovci ho sice do svého čela zvolili teprve loni a mandát předsedy je na čtyři roky, ale stále je ještě ve hře možnost, že by byl dubnový sjezd volební, upozorňují Lidové noviny.

Informace deníku Právo ale vypovídají o jiném scénáři - na zasedání došlo k napětí. Ještě před hlasováním z konference odešli například ministr financí Miroslav Kalousek, senátoři Petr Pithart, Milan Špaček či Ludmila Müllerová a nebo poslanec Pavel Severa.Existovala prý dohoda Čunkových oponentů s předsedou o neútočení: kritici na něj nebudou tlačit, a Čunek si nenechá odhlasovat výslovnou podporu. Čunek však dohodu údajně porušil.

V okamžiku, kdy usnesení leželo na stole, kritici se zvedli a odešli. Podle některých informací jich bylo víc a mohli tak ohrozit usnášeníschopnost konference, píše list a pokračuje: Delší diskuse se poté rozpoutala o to, zda by měl být vyhlášen předčasný volební sjezd na jaro příštího roku. Ten byl zatím plánován jako nevolební.

Mladá fronta Dnes píše, že i poslední verze vysvětlení Jiřího Čunka, kde vzal milióny na svých účtech, má nesrovnalosti. Přinejmenším v tom, jak šly události za sebou. Zatímco Čunek podle svého vysvětlení peníze ukládal až poté, co se stal starostou, do bank v Opavě a ve Zlíně uložil 2,5 miliónu korun už na podzim 1998 - ještě před komunálními volbami.

Mladá fronta Dnes se tématu věnuje i z jiného úhlu pohledu. Lidovci teď hledají nového ministra pro místní rozvoj. Ve hře jsou podle informací listu dosavadní náměstek na ministerstvu Jiří Vačkář, současný ministr pro legislativu Cyril Svoboda a poslanec Tomáš Kvapil.

Podle Mladé fronty Dnes budou muset lidovci hlavně vymyslet novou strategii, která by jim i do budoucna dávala šanci, že zůstanou parlamentní stranou. Sázka na nepříliš známého komunálního politika ze Vsetína jim zvýšení popularity nepřinesla. Jediné, čím na sebe Čunek více upozornil, byla tvrdá kritika Romů a to, že některé z nich vystěhoval jako starosta na kraj Vsetína a na Jesenicko.

Více než úterní jednání Čechoameričana Jana Švejnara, která měla být klíčová pro to, zda ho KSČM a KDU-ČSL podpoří jako kandidáta na prezidenta republiky, zaujala některé straníky Velká říjnová socialistická revoluce, napsala Mladá fronta Dnes. Předseda komunistů totiž slavil výročí VŘSR v Moskvě, předseda křesťanských demokratů se zase šel připravovat na večerní schůzi.

Nezájem lídrů těchto stran vyslechnout si jeho názory vypovídá podle Mladé fronty Dnes o tom, jak vážně to s podporou Švejnara myslí. Jasného sdělení, jestli ho budou za prezidenta příští rok v únoru volit, se profesor ekonomie z Michiganské univerzity nedočkal ani v jedné straně.

Deník Právo si na téma volby prezidenta nechal udělat výzkum veřejného mínění. Za předpokladu, že by prezidenta volili všichni občané, byl by podle průzkumu Václav Klaus v souboji s Janem Švejnarem jasným vítězem.

Zatímco sympatizanti ODS mají podle očekávání jasno a v drtivé většině podporují Klause, příznivci sociálních demokratů a komunistů jsou v názorech značně rozděleni. Podle deníku Právo je jednou z nevýhod ekonoma žijícího převážně ve Spojených státech je, že o něm mají obyvatelé Česka poměrně malé povědomí.

Mladá fronta Dnes přináší informaci o tom, že ministerstvo spravedlnosti uvažuje o prodeji areálu pražského vězení na Pankráci. Lokalita je v širším centru hlavního města. Parcely pod areálem tak patří k nejcennějším v metropoli. Jejich cena se pohybuje v řádu miliard. Oproti tomu kdyby chtěl stát věznici modernizovat, musel by investovat až miliardu korun.

České soudy jsou podle Hospodářských novin zavaleny žalobami na dlužníky. Zatímco ještě před pěti lety soudci rozhodli ročně asi tři a půl tisíce sporů, ve kterých banky a firmy nabízející půjčky žalovaly dlužníky, loni to už bylo přes dvanáct tisíc případů. Na některých soudech tak dnes nejrůznější žaloby proti dlužníkům tvoří až polovinu všech civilních sporů, které musejí řešit.

Katastrální úřady budou zdražovat, píší Hospodářské noviny. Obvyklý poplatek za vklad do katastru nemovitostí se má zvýšit na patnáct set korun místo stávajících pěti set. Vyplývá to z informací listu o chystané novele zákona o správních poplatcích.

Dosud se za vklad do katastru nemovitostí platí 500 korun za jeden "projekt". Nově má být oceněna každá položka projektu. Například domek se zahrádkou znamená tři položky: domek, pozemek, na kterém domek stojí, a zahradu - celkem za patnáct set korun.

Marián Vojtek, Zuzana Vlčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme