Hlavním tématem domácích deníků jsou peníze z EU

Celostátní deníky dnes píší o evropských programech, ke kterým má Brusel výtky. Skrze programy by čeští vědci a průmyslníci měli dostat 68 miliard korun. Přes víkend se je snažila vylepšit ministryně školství Dana Kuchtová. O osudu materiálů i ministryně dnes rozhodne premiér Mirek Topolánek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Premiérova poradkyně pro školství Miroslava Kopcová řekla Lidovým novinám: "Materiál je napsaný. Pan premiér v pondělí odpoledne řekne, jestli ho pošle, či ne." Podle Kopicové jsou ve hře nejen miliardy na školství, ale také peníze na průmysl.

Čeští vědci a univerzity už připravili projekty, které se z programu mají zaplatit. Kvůli chybám, které Kuchtová udělala, však hrozí, že se příliv peněz na vědu a průmysl nejméně o rok opozdí, píší Lidové noviny.

Ministryně Kuchtová se brání, že za chyby v programech nemůže. Mladé frontě Dnes řekla: "Řešíme to, co se neudělalo hned na začátku a mělo to být hotovo do letošního února. Ale o peníze nepřijdeme. Jen přijdou možná později. Výkřiky, že je nedostaneme, jsou nekvalifikované."

Problémy s evropskými programy nejsou jediné, které musí ministryně Dana Kuchtová řešit, píše deník Právo. Nejvyšší kontrolní úřad totiž zjistil, že kvalita vzdělávacího internetového portálu pro školy, na jehož vytvoření dostalo ministerstvo školství 26 miliónů korun, neodpovídá vynaloženým prostředkům. Prezident NKÚ František Dohnal Právu řekl, že jeho úřad sice nezjistil porušení zákona ze strany ministerstva, nicméně že se každý správce veřejných peněz musí chovat účelně a hospodárně.

"I když ministryně Kuchtová problém zdědila po svých předchůdcích, měla by teď vysvětlit, zda projekt zastaví, nebo zda do něj půjdou další finance, aby byl dokončen, ačkoli již dávno dokončen být měl. Kontrolou jsme došli k závěru, že portál nemá v současné podobě pro školy vůbec žádnou hodnotu," dodal František Dohnal.

Vláda podle Hospodářských novin zřejmě poprvé v historii použije k financování státního dluhu dluhopisy se splatností padesát let. Ministerstvo financí zkoumá mezi vybranými investory, jak velký by o ně měli zájem a jak vysoký by požadovali úrok. Cenné papíry s tak dlouhou dobou splatnosti jsou určeny hlavně pro pojišťovny a penzijní fondy, které spravují majetek klientům velmi dlouhou dobu a mohou si dovolit jejich prostředky také na delší dobu investovat, píší Hospodářské noviny.

Česko by se podle nich vydáním těchto dluhopisů stalo teprve pátou evropskou zemí, která nabídla investorům cenné papíry s tak dlouhou dobou splatnosti. Na trhu se zřejmě objeví ještě letos.

V Praze bude k vidění Ďáblova bible. Švédové ji na pár měsíců půjčili do Klementina. Největší středověký rukopis na světě je psán latinsky a obsahuje 14 různých textů včetně Kroniky české sepsané děkanem Kosmasem.

Codex gigas, jak se Ďáblově knize říká kvůli její velikosti, má přes šest set stran. Na jedné z nich je vyobrazen skoro půlmetrový čert, který dal knize její český název, píše Mladá fronta Dnes.

Ďáblova bible zmizela z českých zemí během třicetileté války. Její hodnota je z historického hlediska nevyčíslitelná. Z letiště včera bible putovala rovnou do speciálního trezoru. Tam je pod dohledem kamer a je zde vytvořeno takové klima, které je pro ni příznivé.

"Je velmi důležité, aby byla v takovém prostředí, ve kterém ji nic nepoškodí. Musí na ni dopadat vhodné světlo, upravena musí být i vlhkost vzduchu," řekl Mladé frontě Dnes Zdeněk Uhlíř z Národní knihovny.

Marián Vojtek, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme