Hledá se prezident: Český rozhlas strávil den s Jiřím Dienstbierem

Nejmladším kandidátem na prezidenta je Jiří Dienstbier. On sám to považuje za výhodu a připomíná, že ani Barack Obama nebyl o moc starší, když se stal prezidentem USA. S prezidentským kandidátem, senátorem, právníkem a rodákem z Washingtonu trávil Český rozhlas den v rámci svého projektu Hledá se prezident.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český rozhlas tráví den s Jiřím Dienstbierem, na veřejném zasedání ústavně-právního výboru Senátu | Foto: Filip Jandourek

Svou dnešní kampaň zahájil Jiří Dienstbier až po poledni, dopoledne strávil senátorskými povinnostmi.

První jeho odpolední zastávkou byla továrna na limonádu v Kyšicích na Kladensku. V tomto regionu má Jiří Dienstbier svůj senátní volební obvod.

„Má význam seznamovat se s tím, jakým způsobem se podniká v České republice, jaké jsou pro to podmínky, jakým způsobem se vytváří pro lidi pracovní místa,“ vysvětlil kandidát na prezidenta, proč to továrny přijel. Přesvědčovat prý nikoho nejde.

Dienstbier je nejmladším ze všech prezidentských kandidátů. Třiačtyřicetiletý politik si myslí, že nízký věk může být pro prezidenta výhoda.

„Podle srovnání se světem je to naprosto běžná záležitost, naopak běžnější než věk 70 let a více. Jak já říkám, v plných silách může možná v takovém úřadu udělat více, než někdo, kdo to má jako takový důchod na závěr své politické kariéry,“ řekl Dienstbier.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dnešní kampaň Jiřího Dienstbiera sledoval v rámci projektu Českého rozhlasu Hledá se prezident reportér Ľubomír Smatana.

Další zastávkou na jeho dnešní cestě byla obec Družec na Kladensku. V restauraci U hřiště se tam s Jiřím Dienstbierem setkali kladenští starostové.

Starosta Družce Zdeněk Kofent vzpomíná, že do obce jezdil i otec prezidentského kandidáta, dnes už nežijící bývalý ministr zahraničí Jiří Dienstbier starší.

„Tatínek, když sem přišel, tak celá hospoda povstala, protože si ho pamatovala jako ministra zahraničí, který tehdy přestřihával na hranicích dráty a tady byli lidi nadšený a pomalu měli slzy v očích, když ho viděli, už jako staršího pána samozřejmě,“ řekl Kofent. Sám prý kandidátovi na Hrad popřál vítezství ve volbách.

Na závěr dne v Kladně u oranžového předvolebního stánku Jiří Dienstbier odpovídal voličům na jejich otázky.

I jeho kampaň, podobně jako u dalších kandidátů, vypadala spíše pasivně a odpovídala „českému stylu“ – žádné velké oslovování voličů.


Martin Veselovský, Ľubomír Smatana, Michaela Vydrová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme