Hledají se Rusnokovi ministři. Kalousek se obává vlády 'kamarádů Zemana'

Designovaný premiér Jiří Rusnok začíná sestavovat svůj kabinet odborníků. Představit ho chce do dvou týdnů. TOP 09 i ODS podporu Rusnokově vládě předem odmítly. Předsedkyně LIDEM Karolína Peake ji zatím nevyloučila. O důvěře “vládě odborníků“ by se mohlo hlasovat v polovině července.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Rusnok byl na Pražském hradě prezidentem Milošem Zemanem jmenován premiérem | Zdroj: ČTK

Premiér Jiří Rusnok nevyloučil, že při sestavování “vlády odborníků“, jak Rusnokovu úřednickou vládu označuje prezident Miloš Zeman, osloví i některé současné členy vlády. Spekuluje se o ministru obrany Vlastimilu Pickovi a ministru školství Petru Fialovi.

„Určitě to je námět, který stojí za zvážení. Uvažuji o něm,“ řekl k tomu Rusnok.

Jedno jméno je už ovšem, zdá se, jasné. Nabídku stát se ministrem vnitra přijal Martin Pecina, který tentýž úřad zastával už za úřednické vlády Jana Fischera. Pecina odmítá, že by post dostal jak odměnu za podporu Miloše Zemana v prezidentských volbách. Ministerské křeslo prý přijal jako výraz loajality k nově zvolenému premiérovi Jiřímu Rusnokovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Shrnutí reakcí na jmenování Jiřího Rusnoka novým českým premiérem doplnila komentátorka LN Lenka Zlámalová

„Očekávám, že úkol bude trvat tři čtyři měsíce. Nikdo z nás na tom nezbohatne, nikdo z nás si neudělá nové kontakty, ale země musí nějak fungovat,“ uvedl v České televizi.

Média začala propírat i další možné kandidáty na posty ministrů. Zásadní otázkou například zůstává, kdo povede ministerstvo financí, které musí připravit návrh státního rozpočtu na rok 2014. To určil Rusnok za prioritu své vlády. Spekulace o tom, že by on sám jako bývalý ministr financí mohl tento resort řídit, ale odmítl:

„Nebudu to já, já budu odpovídat za celou vládu. Samozřejmě že budu s ministrem financí, protože to bude jeden s klíčových úkolů této vlády, spolupracovat a budu ho maximálně podporovat.“

‚Vládu odborníků‘ povede Rusnok. Prezident Zeman ho jmenoval premiérem

Číst článek

Ani o dalších resortech zatím není jasno. Otazník visí například nad ministerstvem zahraničí. Ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček ani někdejší ministr zahraničí Jan Kohout nabídku na šéfa diplomacie prý zatím nedostali.

Ministra spravedlnosti Pavla Blažka z ODS by mohla ve funkci vystřídat například bývalá místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová. Ta už uvedla, že by nabídku na post zvážila, kdyby ji dostala.

V nové vládě by podle prezidenta Miloše Zemana mohli být i zástupci zaměstnavatelů a odborů. Vyjádřil se tak už včera po jednání tripartity. Dnes ale také prohlásil, že Rusnoka považuje za odborníka, a nehodlá proto zasahovat do jeho personálního výběru členů vlády.

Jiří Rusnok byl na Pražském hradě prezidentem Milošem Zemanem jmenován premiérem | Foto: ČTK

Premiér Rusnok po svém jmenování slíbil, že jména všech ministrů by měla být známa do dvou týdnů. O podpoře jeho kabinetu by se mohlo ve sněmovně hlasovat v polovině července.

Bez ohledu na to, s jakými ministry bude Rusnok o důvěru žádat, už vedení TOP 09 i ODS oznámila, že s jejich podporou nemůže nově jmenovaný premiér počítat.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek dokonce označil vznikající kabinet za vládu "kamarádů Miloše Zemana". Ekonom Jiří Rusnok, finanční poradce SPOZ, se podle něj nechová jako odborník: „Chová se jako velmi nezodpovědný kamarád velmi nezodpovědného prezidenta republiky.“

Platforma Karolíny Peake LIDEM podporu Rusnokovy vlády zatím nevyloučila. Opozice jmenování Jiřího Rusnoka premiérem přímo vítá. ČSSD, KSČM i Věci veřejné tuto variantu shodně označují za rychlou cestu k předčasným volbám.

Rusnok už má ochranku

Nově jmenovaný premiér Jiří Rusnok má nárok na stejné výhody jako odstupující Petr Nečas. Oba budou pobírat premiérský plat 170 tisíc korun měsíčně včetně náhrad. Mají nárok na služební auto nebo ochranku. Tu už Rusnok dostal.

„Jak nám ukládají právní předpisy, policie poskytuje ochrannou službu předsedovi vlády, ministrovi vnitra, ministrovi zahraničních věcí, předsedovi či předsedkyni poslanecké sněmovny a senátu a také ministru spravedlnosti. V současné době i nový premiér má ochrannou službu policie,“ potvrdila policejní mluvčí Štěpánka Zatloukalová.

Jiří Rusnok

Tomáš Bystrý, Matěj Skalický, Pavla Firbacherová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme