Hledání hrobu svaté Anežky zatím nebylo úspěšné

Že by mohl být hrob svaté Anežky v pražském kostele svatého Haštala je dost nepravděpodobné. Ukázal to archeologický průzkum, který nepotvrdil předešlá georadarová měření u oltáře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z bezpečné vzdálenosti (za páskou) mohli průzkumu přihlížet i média. | Foto: Tomáš Adamec

Začal ve 14 hodin a podle reportérky Českého rozhlasu Michaely Veteškové, jeho hlavní část skončila bez úspěchu. Výzkum bude pokračovat zítra, ale naděje, že by místo posledního odpočinku české světice mohlo být u oltáře, je mizivá.

Tým archeologů odkryl podlahu na dvou místech. Ukázalo se, že v jedné lokalitě je barokní cihlová hrobka, jejíž interiér prozkoumají experti zítra sondou s kamerou. Na druhém místě, kde měla být kamenná deska, je jen hlína a písek. Ten také prozkoumají odborníci, ale ohledně ostatků Anežky České jsou skeptičtí.

Archeologové tak sice objevili kosti a hrobku, ale podle nich to s ostatky naší světice nesouvisí. Radiožurnálu to řekl člen týmu, který výzkum provádí, Petr Sommer z Archeologického ústavu Akademie věd: "Jde o situace, které lze při archeologickém výzkumu kostela očekávat a nebylo nalezeno nic, co by nasvědčovalo, že optimistické předpoklady, že půjde o ostatky svaté Anežky se uskuteční."

Přestože je Anežka Přemyslovna historickou osobností, je její příběh opředen mnoha legendami. Už od 15. století se například připomíná proroctví, podle kterého pokojné a šťastné čase v zemi české nastanou, když obyvatelé tělo blahoslavené Anežky naleznou.

Milan Kopp, Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme