Hledaný malý Vítek nalezen - ale mrtvý

Smutně skončilo pátrání po malém Vítkovi Kalouskovi z Borovnice na Trutnovsku. Záchranáři ho našli mrtvého na poli asi 5 kilometrů od obce. Policisté, hasiči, horská služba i dobrovolníci po něm pátrali od čtvrtečního večera a propátrali více než 30 km čtverečných členitého terénu. Dvouapůlletý chlapec odešel z domova spolu se svým jezevčíkem ve čtvrtek odpoledne. Záchranáři prohledávali čtyři dny neúspěšně obec i její široké okolí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vít Kalousek | Foto: Policie ČR

Pátrací akci v prvních dnech ztěžoval obtížný terén i nepříznivé počasí. A právě to malého Vítka zabilo. Podle prvních informací chlapec pravděpodobně zmrzl. Podle mluvčího trutnovské policie Petra Kopeckého byly jeho šance na přežití opravdu malé. "Lékařka, která chlapce ohledala, konstatovala, že nemohl přežít už první noc, protože chumelilo a teplota se pohybovala kolem nuly."

Tělo objevili vojáci základní služby. Na Vítkovi ležela i v tu chvíli jeho jezevčice Terka, která se ho zřejmě snažila zahřát. "Chlapec ležel na břiše, bundičku měl srolovanou na boku," říká mluvčí policie Kopecký. "Pejsek ležel na něm, jako by se snažil ho zahřát. Bylo na něm vidět, že byl vystresovaný, celý se klepal. Zřejmě byl i podchlazený a určitě ve stresu."

Chlapec, který odešel z domova ve čtvrtek odpoledne, musel podle policie obejít řadu roklí a strží, než se dostal na místo, kdo ho našli. Podle policistů musel ujít až 12 kilometrů. Soudní lékaři nyní musí vyloučit případnou smrt násilím.

Na akci se vedle zhruba 50 policistů podílela stovka vojáků z královéhradecké posádky, záchranná brigáda, kynologové, hasiči a desítky dobrovolníků z vesnice a okolí, celkem na 500 lidí. V hledání po celý den pomáhal vrtulník s termovizí.

Každoročně se v Česku pátrá po stovkách zmizelých dětí. Většina z nich se ale k rodičům vrátí. Smutný seznam těch, které se přes rozsáhlé pátrací akce nepodařilo zachránit, bohužel rozšířilo jméno dvouapůlletého Vítka Kalouska z Borovnice na Trutnovsku. Za poslední 3 roky je to už šestý případ, kdy týmy záchranářů musely rodičům říct smutnou pravdu, že našly mrtvé tělíčko hledaného dítěte.

Markéta Kaclová, Petr Doležel, Jiří Máslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme