Hluk a načerno postavené objekty. Obyvatelé Žatce si už několik let stěžují na továrnu HP Pelzer

Chceme klid na spaní, žádají obyvatelé Žatce žijící v blízkosti firmy HP Pelzer. Dlouhá léta je trápí v noci hluk a nelíbí se jim ani načerno postavené objekty v areálu firmy. Společnost vyrábí izolace do aut, výrobu má v bývalém cukrovaru a sklady v bývalé šroubárně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výroba firmy HP Pelzer se nachází v bývalém cukrovaru v Žatci | Foto: Lucie Valášková

„Všechny lidi z okolí trápí rušení nočního klidu. Je to z více zdrojů - od ventilátorů, výrobních hal, vysokozdvižných vozíků a od manipulace s materiálem. Chceme klid na spaní,“ vysvětluje Anna Buraňová, která bydlí v sousedství firmy.

Obyvatelé se už několik let obracejí na radnici, aby jim situaci pomohla řešit. Město s firmou HP Pelzer podle slov starostky Zdeňky Hamousové zvolené za hnutí Volba pro město jedná o nápravě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hluk a načerno postavené objekty. Obyvatelé Žatce si stěžují na továrnu HP Pelzer. Podrobnosti zjišťovala reportérka Lucie Valášková

Dosavadní měření nočního hluku dokazovala překračování limitů. Starostka má nyní k dispozici výsledky posledního měření z hranice skladovacího areálu od Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem.

„Limity nočního hluku jsou podle výsledků splněny. Zároveň ten dotyčný, který mi výsledky měření poskytl, poukazuje na to, že udělali taková vnitřní organizační opatření, aby noční hlučnost co nejvíce snížili,“ přibližuje Hamousová.

Buraňová spolu s ostatními členy spolku Veřejnost proti nepravostem ale také upozorňuje, že společnost HP Pelzer nemá na všechny budovy v areálu stavební povolení. Problém je podle vedoucího stavebního úřadu v Žatci Tomáše Trávníčka u deseti objektů z patnácti.

„Byla tam provedena desítka kontrolních prohlídek, kdy bylo zjištěno, že objekt byl postaven buď zcela bez povolení, nebo byla bez povolení provedena změna užívání tohoto objektu. Firma byla opakovaně pokutována, pokuty jsou v řádu statisíců,“ říká Trávníček.

Nicméně firma podle něj se stavebním úřadem v Žatci spolupracuje. „Uložené sankce vždy HP Pelzer uhradil a přislíbil, že zpracuje projektovou dokumentaci. Požádal si o dodatečná povolení u všech objektů, tak doufáme, že nám dodá všechny podklady včetně souhlasných stanovisek dotčených orgánů,“ doplňuje Trávníček.

Vedení české pobočky HP Pelzeru se k celé věci odmítlo vyjádřit. Kontaktovali jsme také centrálu firmy v německém Wittenu. Zjišťovali jsme, jestli řeší, že jejich dceřiná společnost porušuje stavební zákon. Zástupci hlavního vedení v Německu nejprve vyjádření přislíbili, nakonec ale přestali komunikovat.

Lucie Valášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme