HN: Daně klesnou, a potom stoupnou

Hospodářské noviny upozorňují, že změna, kterou na poslední chvíli prosadila Občanská demokratická strana, mnoha lidem v roce 2009 zvýší daně. Sazbu 12.5 % ze superhrubé mzdy totiž doplňují výrazně nižší slevy na daních. Pro většinu lidí to znamená vyšší daně než budou platit v roce 2008, kdy bude sazba 15 %. Dojde tak k paradoxní situaci, kdy mnoha lidem příští rok daně klesnou, aby potom za rok zase stouply. Vypočítávají Hospodářské noviny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Reformy veřejných financí, kterou včera projednávala Poslanecká sněmovna, jsou plné i dnešní noviny. Podle těch Lidových je téměř jisté, že Topolánkův reformní "batoh" ve sněmovně projde. Koalice se při hlasování sice bude muset obejít bez lidoveckého poslance Ludvíka Hovorky, který ruku nezvedne kvůli poplatkům ve zdravotnictví, jeho chybějící hlas nahradí přeběhlíci z řad ČSSD Miloš Melčák s Michalem Pohankou.

Co se týká změny daní, Lidové noviny citují názory dvou ekonomů: analytik David Marek z Patria Finance uvedl, že pokud reforma v této podobě projde, měly by se podle jejich výpočtů nakonec snížit daně všem příjmovým skupinám. Nejméně však ušetří lidé s hrubou mzdou okolo 20 tisíc korun měsíčně. Miroslav Ševčík z Liberálního institutu uvedl, že na reformě daní nejméně vydělají střední vrstvy, nejvíce pak vysokopříjmové skupiny a relativně hodně si polepší i nízkopříjmové skupiny.

Deník Právo shrnuje výhrady opozice, kterou, jak píše doslova, vládní dokument o 62 stranách rozzuřil. Sociální demokracie pohrozila i žalobou k Ústavnímu soudu, protože návrh prý mění desítky zákonů. Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka Právu řekl, že reforma je velký podfuk. Rodiny s dětmi a další zaplatí podle něho celkově na daních víc než letos.

Ovšem nejen reformou je živ dnešní tisk. Hospodářské noviny například informují, že studenti si budou poprvé moci výhodně šetřit na budoucí studium na vysoké škole a také si na ně půjčit peníze s nízkým úrokem. Ministerstvo školství se totiž dohodlo s Asociací stavebních spořitelen, které by tyto služby nabízely. Možnost výhodně šetřit na studia by se pro mladé lidi měla otevřít nejdříve v roce 2009.

Peníze na vzdělání by rodiče mohli ukládat svým dětem už od jejich narození a stát by jim ročně přispíval 25 % z uložené částky. Z úspor by následně vysokoškolští studenti dostávali maximálně 6 500 Kč měsíčně. Předseda Asociace stavebních spořitelen Hospodářským novinám vysvětlil, že pokud by mladý člověk studovat nešel, mohly by se naspořené peníze převést na bydlení. Podle Ministerstva školství by spoření a půjčky mohly omezit sociální bariéru mezi uchazeči o studium na vysokých školách.

Populární herec Josef Dvořák byl v letech 1979-81 důvěrníkem Komunistické státní bezpečnosti. Zjistila to Mladá fronta DNES. Pod krycím jménem Komik údajně donášel na šéfa divadla Semafor Jiřího Suchého. Předával také protisocialistické tiskoviny, které se mu dostaly do rukou. O těchto faktech vypovídá Dvořákův svazek, který našla Mladá fronta DNES v archivech StB.

Státní bezpečnost v písemném hodnocení chválila Dvořáka za ochotnou spolupráci. Herec však jakoukoli spolupráci odmítá. Pro Jiřího Suchého byla zpráva o Dvořákově angažmá pro StB nepříjemnou novinkou. "Byl to jednoduchej kluk, věřím, že tlaku StB mohl snadno podlehnout," řekl Mladé frontě DNES. V listopadu 1981 ztratila Státní bezpečnost o Dvořáka zájem, protože prý radikálně omezil vystupování a chtěl z divadla Semafor odejít.

Barbora Kučerová, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme