HN: Daňové přiznání za rok 2008 bude složitější oproti roku 2007

Hospodářské noviny varují před pastmi, které skrývá reformní balík veřejných financí přijatý vládou Mirka Topolánka. Občanští demokraté své voliče lákali především na zjednodušení daňového systému, jak ovšem deníku potvrdili odborníci, tak daňové přiznání za rok 2008 bude určitě složitější a pracnější než přiznání za letošní rok.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Výrazně složitější bude podle HN už výpočet daňového základu. Dosud se firmy vůbec nemusely zabývat propočty úroků z úvěrů a půjček, mohly je započíst do nákladů, ať byly jakkoliv vysoké. Reforma však dává jasný limit, který se bude odvíjet od úrokových sazeb. Podobná komplikace se objevuje třeba u finančního leasingu nebo příjmů zaměstnanců, kteří zároveň pracují v cizině.

Ještě komplikovanější jsou stropy na pojistné. Od ledna budou od odvodů osvobozeny příjmy nad čtyřnásobek průměrného platu (asi 84 tisíc korun měsíčně). Úlevy, a tedy vyššího čistého příjmu se ale lidé nedočkají hned v lednu. Stropy se totiž nepočítají měsíčně, ale ročně. Každý tak nejdřív musí dát státu, co mu za rok patří, teprve poté bude jeho příjem od pojistného osvobozen, vysvětlují Hospodářské noviny.

Úleva tak přichází až ve chvíli, kdy má stát na účtu od zaměstnance 126 tisíc a od firmy 353 tisíc korun pojistného. Ten, kdo vydělává sto tisíc měsíčně, se jí dočká až v listopadu, člověk s příjmem 200 tisíc korun bude mít předplaceno v červnu, spočetly Hospodářské noviny.

Část zelených žádá odchod z vlády kvůli pádu rezignaci ministryně školství Dany Kuchtové, informuje Právo. Představitelé zelených Libereckého kraje dokonce navrhnou v neděli na Republikové radě strany vypovězení koaliční smlouvy a odchod zelených do opozice v případě, že Dana Kuchtová skutečně rezignuje.

Podle informací Práva to mezi zelenými teď vře. Části z nich se údajně nelíbí, že musejí voličům vysvětlovat, proč se strana transformovala na odnož občanských demokratů. Podle představitelů zelených v Libereckém kraji je povinností předsedy strany prosazovat zelený program a nikoli za každou cenu hájit udržení trojkoalice či se starat o kultivaci vztahů uvnitř ní, píše Právo.

Pitrův poslední zásah. To je hlavní titulek Lidových novin, pod kterým se skrývají informace o vyšetřování dvou detektivů Útvar pro odhalování organizovaného zločinu v souvislosti s uprchlým podnikatelem Tomášem Pitrem. Inspekce ministra vnitra šetří Dušana Palandka a Luďka Žákovce. Zatímco první je stále detektivem ÚOOZ, druhý již elitní útvar opustil a pracuje přímo pro Pitra.

Inspekce tak reaguje na popud státní zástupkyně. Té podle informací od zdroje obeznámeného s případem vadí, že policisté "nasazení" na Pitra s ním měli zároveň úzce spolupracovat. Pro tuto verzi hovoří, že Žákovec po odchodu do civilu našel zaměstnání právě u Pitra, připomínají Lidové noviny.

Jak dlouho bude šetření trvat, není zatím možné říct. Nyní je případ ve fázi výslechů svědků a inspektorům navíc může vyšetřování značně zkomplikovat fakt, že klíčová osoba případu - podnikatel Pitr - se skrývá v cizině.

Mladá fronta Dnes se věnuje vývoji provozu na českých silnicích, který označuje za hrozivý. V září podle zatím neuzavřené policejní statistiky zemřelo na silnicích nejméně 114 lidí, což je nejhorší výsledek za posledních pět let. Na tragické bilanci se přitom výrazně podepsal prodloužený víkend. Od čtvrtka do neděle zemřelo 16 lidí.

Situace je tak mnohem horší než v září roku 2005, kdy ještě nový silniční zákon a tedy bodový systém neplatil. Už nyní je zřejmé, že nejhorší nehody jsou o víkendových nocích, kdy se cestuje ze zábav a diskoték, či na přetížené dálnici D1.

Co by mělo pomoci? Nyní se vede debata například o řidičáku na zkoušku pro mladé, o zlepšení výuky v autoškolách či o přísnějších trestech za alkohol před jízdou. Měly by se posílit i nástroje dopravní policie, která se může těšit na nová auta i radary. Posílit by ji po otevření hranic na konci roku měli i někteří pohraniční policisté, kteří se přeškolí na dopraváky, připomíná Mladá fronta Dnes.

Marián Vojtek, Václav Pešička Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme