HN: Důkazy o špatném hospodaření zatím kontroloři ve VZP nenašli

Kontrola ve Všeobecné zdravotní pojišťovně zatím nenašla důkaz o tom, že by pojišťovna nedodržovala zákon a špatně hospodařila, informují Hospodářské noviny. Praha má další významnou památku. Jak zjistily Lidové noviny, dělníci během oprav domu U Hybernů objevili utajenou barokní kapli. Mladá fronta Dnes.se nadále věnuje ghanské cestě Michala Krause.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Ministru zdravotnictví Davidu Rathovi se zatím nepodařilo najít v účetnictví Všeobecné zdravotní pojišťovny důkazy, že pojišťovna nedodržovala zákon a špatně hospodařila, píší Hospodářské noviny. Přitom právě z těchto důvodů vyhlásil počátkem listopadu šéf kontrolního odboru ministerstva Vladimír Dryml nad VZP nucenou správu. Jako jednu z posledních možností kontroloři tedy zkoumají, jak se přerozdělují peníze.

Podezření se týká částek pojistného, které posílají občané na účty pojišťoven. Peníze se přerozdělují přes účet, který vede VZP. Z účtu dostanou přidáno pojišťovny, které mají víc státních pojištěnců. Tam, kde převažují zaměstnanci, na přerozdělení naopak doplácejí. Teoreticky existuje možnost, že pojišťovny nepřiznají veškeré vybrané pojistné a rozpustí ho v platbách spřáteleným lékařům. Bylo by to ale možné jen za předpokladu, že manažeři VZP nepořádek tolerují.

Historické jádro Prahy dokáže vždycky znova překvapit. Jak informují Lidové noviny, přesvědčili se o tom dělníci, když během oprav interiéru domu U Hybernů v centru města objevili utajenou barokní kapli. O její existenci nevěděli ani památkáři. A to přesto, že dům U Hybernů byl ještě před pár lety hojně navštěvovaný. Pořádaly se tam veletrhy a výstavy. Památkáři si mysleli, že se z původního barokního kláštera irských františkánů neboli hybernů nic nezachovalo. Že všechno zmizelo během empírové přestavby kláštera na celní úřad.

Tento objev je podle nich unikátní. Ve stovky let zazděné kapli z 18. století se sice nedochoval žádný mobiliář, ale je bohatě zlacená a nástěnné malby zobrazují andílky. V současnosti se empírová památka rekonstruuje s tím, že do konce roku v ní bude otevřeno muzikálové divadlo. Lidové noviny doplňují, že kaple je v místech, kde nové muzikálové divadlo počítá s jevištěm.

Minimálně každý druhý Čech, který odjel loni na organizovanou dovolenou, si koupil zájezd u takzvané "velké čtyřky". Tedy cestovních kanceláří Čedok, Exim Tours, Firo-tour a CK Fišer, které stále ovládají český trh s turistikou - píší to dnešní Hospodářské noviny. S největšími kancelářemi v zemi loni odjelo do zahraničí téměř 700 000 lidí. To je podle deníku asi o pětinu klientů více než v roce 2004.

Cestovní kanceláře si díky tomu za loňský rok připíšou poměrně vysoké zisky. S téměř 90 miliony je nejziskovější Exim Tour. Zisky až 15 miliónů a 30 miliónů očekává i Firo-tour, respektive Čedok. Poprvé po pěti letech se podařilo z červených čísel dostat také Cestovní kanceláři Fischer. Jak uvádí Hospodářské noviny, vykazovala cestovka ještě loni ztrátu přibližně 200 miliónů korun. Za rok 2005 už ale očekává hospodářský výsledek ve výši 60 miliónů korun. Jak se to firmě podařilo? Propustila asi pětinu lidí, začala se orientovat na náročné klienty a ukončila spolupráci s leteckou společností Fischer Air.

Poslanec Michal Kraus chtěl v roce 2001 po konkurzní správkyni firmy Františka Riga Sklářská výroba, aby odblokovala jeden z podnikatelových účtů. Měla z něj uvolnit 50 000 dolarů na dojednaný obchod s kakaem v Ghaně. Píše to dnešní Mladá fronta Dnes. Rigo, Augustin a Kraus podle deníku potřebovali peníze rychle poslat do Ghany jako zálohu. Kdyby peníze nezaplatili, mohla by se jim uzavřít cesta k privatizaci ghanského podniku na zpracování kakaových bobů. K tomu se smluvně zavázali v září 2001 přímo v Ghaně.

Konkurzní správkyně Rigovy firmy Jitka Licinbergová, byla tehdy telefonicky kontaktována Michalem Krausem. Jak řekla deníku, Kraus jí sdělil že zůstatek zablokovaného účtu (50 000 dolarů) není majetkem Františka Riga. Podle MfD to svědčí o tom, že Kraus od samého začátku, kdy se v projektu angažoval, věděl o problémech Riga se zákony a že se aktivně snažil celému projektu pomoci. Několik dnů poté, co Licinbergová odmítla peníze z Rigova účtu odblokovat, Kraus umožnil Rigovi poslat peníze do Ghany z účtu své matky v Pardubicích, uvádí deník.

Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme