HN: Ekonomové reformu veřejných financí nevítají

Hospodářské noviny v souvislosti se včerejším jednáním o reformě veřejných financí připomínají, že tzv. vládní batoh nevyvolává mezi ekonomy nadšení. Mnoho z nich se domnívá, že jde o krok správným směrem , ale odstartuje dlouhé období, kdy nebudou veřejné finance udržitelné. Sami politici navíc připouštějí, že reforma je méně ambiciózní než původní volební sliby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

To je podle Hospdářských novin také důvod, proč se politici nehrnou do toho, aby reformu lidem vysvětlili. Reforma je přitom podle listu jen odrazem stavu naší společnosti. Ambicióznější verzi brání slabá vláda s jen křehkou většinou ve Sněmovně a také největší prosperita v historii. A to je podle Hospodářkých novin konstelace, za které by se zásadní reforma nepodařila nikde v Evropě.

V Lidových novinách se dočtete, že ČSSD má plán, jak ponížit prezidenta Václava Klause. Podle listu se tímto směrem ubírá myšlení některých špiček sociální demokracie v souvislosti s prezidentskou volbou. Princip zvažované Klausovy potupy je jednoduchý. Vychází z toho, že termín schůze, na které se bude volit prezident, určuje šéf sněmovny. Tím je teď sociální demokrat Miloslav Vlček.

Špičky ČSSD včetně jejího šéfa Jiřího Paroubka by si podle informací Lidových novin přály, aby Vlček svolal společnou schůzi poslanců a senátorů co nejpozději. Tedy co nejblíže k 7. březnu 2008, kdy prezidentovi vyprší mandát. Pokud by se pak prezidentská volba protahovala, musel by si Klaus na Hradě spakovat věci a vyklidit kanceláře. Horký favorit příští prezidentské volby by se přitom pak v případě zvolení mohl zase za několik dní vrátit.

Plán, který se prý zrodil ve skupině okolo Davida Ratha, má ale jednu překážku: Miloslava Vlčka. Ten už po schůzce s Klausem řekl, že by chtěl schůzi svolat na 7., nejpozději 8. února - tedy v prvním možném termínu volby. Šéf sněmovny, který je dnes ve funkci přesně rok, se tak opět staví proti vedení své strany. Více se dočtete v Lidových novinách.

Deník Právo píše o tom, že sociální demokraté chtějí přitáhnout až 40 procent voličů. Její modernizační tým pod vedením předsedy Jiřího Paroubka proto vytvořil návrh, jak zlepšit image ČSSD a jak oslovit skupiny voličů, které jí nejsou nakloněny.

Materiál, který má Právo k dispozici, označil za největší problémy současného image ČSSD údajný kryptokomunismus a nařčení, že sociální demokracie je spojena s korupcí a zločinem. Strana chce oslovit nová voličská spektra - například mladé lidi, drobné podnikatele anebo Pražany. Právě kvůli nim má ČSSD hledat lídra typu Pavla Béma. Podle dokumentu znamená Bém pro ODS vysokou přidanou hodnotu.

Vojenským zpravodajcům se podle Mladé Fronty Dnes povedl mistrovský kousek, který "zviditelní" desítky a možná i stovky dosud neodhalených agentů Státní Bezpečnosti. Po třech měsících analytické práce na tisících náhodně nalezených dokumentů určených původně ke skartaci, totiž zpravodajci ministerstva obrany v těchto dnech zrekonstruovali a doplnili databázi bývalé Vojenské kontrarozvědky. Ta byla součástí komunistické tajné policie.

Badatelé například definitivně potvrdili již dříve zmiňovaný "zastírací manévr" StB, který dával skupině velmi aktivních agentů punc nevinnosti. V neúplných svazcích jsou totiž úmyslně vedeni jako oběti. Další skupinou nově objevených agentů jsou ti, jejichž jména sice v databázích Vojenského zpravodajství zanesena byla, ale bez jakýchkoliv dalších informací, píše Mladá Fronta Dnes.

Hospodářské noviny vypočítávají, že za poslední dva a půl roku přibylo v Česku bezmála tři a půl tisíce přístrojů, v nichž mohou lidé během hodiny prosázet výplatu nebo třeba sociální dávky. Automaty nové generace, zjednodušeně označované jako videoterminály, se tak stávají hitem hazardního trhu. A to i přes sílící odpor komunálních politiků. Oproti starším automatům nemají videoterminály omezenu výši maximální prohry.

Lidové noviny se vracejí ke kauze lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka a přinášejí rozhovor s Bronislavem Czudkem, mužem, který významně přispěl k zastavení Čunkova stíhání. Evangelický farář promluvil k případu poprvé. Marcela Urbanová, podle něj chtěla Čunka zničit. Czudek osvětlil i motivy jejího jednání, podle něj někdejší Čunkovu sekretářku oklamal ďábel.

Bronislav Czudek, jeden ze svědků, kterým ředitel brněnského krajského státního zastupitelství Petr Coufal obhajoval ukončení vicepremiérova případu, Lidovým novinám také řekl, že se mu Urbanová svěřila i s tím, že ji Čunek sexuálně obtěžuje. Czudek nařčení odmítá a dodává: "Jiřího Čunka znám. On má takové svalnaté řeči. On si prostě potřebuje na dvorku zakdákat."

Zuzana Vlčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme