HN: Kdo zanedbá preventivní prohlídky u zubaře, připlatí si

Hospodářské noviny v úvodním článku nahlížejí do druhé části reformy zdravotnictví, kterou chystá ministr Tomáš Julínek, konkrétně si všímají opatření ve stomatologii. Lidé, kteří zanedbávají preventivní prohlídky, by podle návrhu platili od roku 2009 v zubních ordinacích za ošetření více než dosud. Zdravotní pojišťovny totiž přestanou těmto "hříšníkům" hradit obyčejné (amalgámové) zubní plomby. Ministr Julínek tak chce přimět lidi, aby o své zdraví více pečovali a předešli tak zbytečným výdajům ze zdravotního pojištění.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Kromě stomatologie přestanou pojišťovny hradit některé výkony a služby plastické chirurgie, lázeňství nebo některé zdravotnické pomůcky. Jak pokračují Hospodářské noviny, jednat se má i o úhradách za umělé oplodnění.

Náměstek ministra zdravotnictví Pavel Hroboň listu řekl, že ministerstvo z úhrad pojišťovnami vyřadí maximálně 3 procenta péče. Tím by systém ročně ušetřil zhruba 6 miliard korun a každý člověk by za lékařskou péči zaplatil ročně o 600 korun víc.

Banky nenápadně mění ceny, píšou Lidové noviny. Většina českých bank totiž od včerejška - tedy od prvního srpna - změnila poplatky za služby, aniž by o tom informovaly své klienty, kteří to většinou zjistí až na bankovním výpisu. Faktem ale je, že peněžní ústavy většinou nemají povinnost změny poplatků zákazníkům hlásit, tato klauzule bývá součástí smluv.

Největší překvapení zažijí podle Lidových novin klienti eBanky, která po spojení s Raiffaisenbank vyrovnává ceny. Za výběr z bankomatu zaplatí zákazníci o tři koruny více. Banka zdražení kompenzuje tím, že první dva výběry v měsící poskytuje zdarma a podle jejího mluvčího Tomáše Kofroně si tak většina klientů spíš polepší. Fúze obou bank se negativně projeví také na přepážkách - při vkladu peněz na účet je nově zaveden poplatek 10 korun.

Poplatky bývají podle Lidových novin častým důvodem sporů mezi bankami a klienty. Sdružení obrany spotřebitelů se dokonce snažilo dokázat nezákonnost některých poplatků v soudním sporu s ČSOB.

Mladá fronta Dnes otevírá článkem o euthanasii, přesněji o případu, kdy si český občan asistovanou sebevraždu zaplatil na klinice ve Švýcarsku. Podle listu je to poprvé, co se o něčem podobném ví. Euthanasie je ve Švýcarsku legální a na seznamu jedné z klinik pro euthanasii jsou prý dokonce čtyři Češi. Případ odhalila česká policie, když pátrala po pohřešovaném muži. Po několika týdnech se zjistilo, že ve Švýcarsku podstoupil asistovanou sebevraždu.

Lidé, kteří chtějí zemřít, dostanou na klinice údajně nápoj s jedem, který musejí sami vypít. Někdy jsou při tom i jejich příbuzní. Poplatek činí v přepočtu 3 000 korun. Euthanasie je povolena ještě v Nizozemsku a Belgii, doplňuje Mladá fronta Dnes a dodává, že i v Česku se diskutuje mezi politiky a lékaři o její legalizaci. Prosazuje ji poslanec za ODS Boris Šťastný, nemá však mnoho šancí na úspěch, dodává deník.

Kardiochirurgové v pražské Nemocnici Na Homolce provedli tři unikátní operace. Informuje o tom deník Právo, jehož redaktoři jednomu ze zákroků přihlíželi. Lékaři s pomocí robota poprvé v České republice operovali otevřené srdce v těle pacienta, aniž by otevřeli hrudník klasickým řezem. Pacientku museli nejprve napojit na mimotělní oběh malými řezy v třísle a na krku.

Poté mohli opět malými řezy v hrudníku do těla zavést kameru, světlo a operační nástroje robotického systému. Lékař pak na dálku ovládal nástroje a operoval. Zákrok trval oproti klasické metodě dvojnásobek času, asi 5 hodin, nová metoda je ale podle Práva pro pacienta šetrná, odpadá otevření hrudníku řezem dlouhým až dvacet centimetrů a doba rekonvalescence se zkracuje ze šesti týdnů na jeden.

Marián Vojtek, Barbora Kučerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme