HN: Melčák s Pohankou nedosáhli změn v trojkoaličním programu

Hospodářské noviny analyzovaly, jaké ústupky vybojovali poslanci Miloš Melčák a Michal Pohanka v programu vlády trojkoalice. Pohanka podle Práva napsal dopis, ve kterém oznamuje vystoupení z ČSSD, už loni v říjnu. Mladá fronta Dnes informuje o tom, že pravidla pro vydávání dětí do ciziny chce změnit ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Pražští radní mají větší platy než poslanci, zjistily Lidové noviny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Poslanci Pohanka a Melčák žádné ústupky nevybojovali, vyplývá z analýzy Hospodářských novin. Zjistily, že většina avizovaných změn už v programu trojkoaliční vlády dávno byla. Michal Pohanka a Miloš Melčák, zvolení do Sněmovny za ČSSD, slíbili tolerovat výměnou za změny ve zdravotnictví, sociální i daňové oblasti. Požadují například pojistku proti privatizaci nemocnic. S tím už ale ministr zdravotnictví Julínek počítá.

Vyjednali také, že nové daně zvýhodní všechny skupiny občanů. To ale už několik týdnů říká i šéf resortu financí Miroslav Kalousek. I v sociální oblasti si Melčák s Pohankou veřejně vynutili jen to, co už má ODS několik let ve svém programu. Přiznali to i členové koaliční vlády, ti prý jen v prohlášení upravili pár formulací.

V ODS panuje nejistota, píší dále Hospodářské noviny. Strana prověřuje, jestli všichni její poslanci budou v pátek hlasovat pro důvěru vládě. Pochybuje o tom i šéf jejich klubu, Petr Tluchoř. Poslanci Janu Klasovi se ale nedůvěra vedení nelíbí. Za šestnáct let působení v ODS prý ukázal loajality dost.

"Takhle se ptá člověk, který je předsedou poslaneckého klubu jen pár měsíců," řekl rozrušený Klas. Proto je prý vyslovení důvěry koaliční vládě posledním projevem loajality, který od něj současné vedení uvidí.

Michal Pohanka napsal dopis, ve kterém oznamuje vystoupení z ČSSD, už v říjnu. Podle deníku Právo bylo na žádosti poslance, který chce tolerovat koaliční vládu, datum 25. října loňského roku. Brněnští spolustraníci jsou z toho velmi překvapení. Pohanka byl v sociální demokracii 16 let. Předsedovi tamní organizace navíc minulý týden podal ruku na to, že vládu Mirka Topolánka nepodpoří.

Podle zjištění Lidových novin berou pražští radní větší platy než poslanci. Členové městské rady mají asi o dvacet tisíc, náměstci primátora dokonce ještě o pět tisíc korun víc. Jejich počet navíc určuje sama městská rada. Podle některých zastupitelů jsou platy nespravedlivé. Primátor je podle nich na úrovni ministra, radní mají podobný post jako poslanci. Plat Pavla Béma ale toho ministerského rozhodně nedosahuje, bere totiž 91 000 Kč měsíčně.

Někteří zastupitelé městských částí si myslí, že by se jejich plat měl odvíjet od velikost čtvrti, kterou vedou. Starosta Prahy 6, kde žije sto tisíc lidí, tak bere 70 000 korun měsíčně. Jeho kolega z Přední Kopaniny s pěti sty obyvateli jen 13 500 Kč.

Ministr práce a sociálních věcí chce změnit pravidla pro vydávání dětí do ciziny. Podle Mladé fronty Dnes k tomu Petra Nečase přiměla mimo jiné i nedávná soudní rozhodnutí. Verdikty byly podle ministerstva nešetrné k zájmům dětí. Soudy totiž obvykle hájí zájem jednoho z rodičů.

Petr Nečas chce proto vytvořit centrální registr odborníků na sociální a právní ochranu dětí. Ty by resort přiděloval rovnou k jednotlivým případům. Ministra Nečase zaujal příběh šestileté dívky Sáry, kterou nedávno soudy odeslaly k otci do Portugalska.

V České republice je nedostatek dřeva na výrobu hudebních nástrojů. Jak píší Lidové noviny, rezonanční smrky v našich lesích kvapem ubývají. Mění se totiž hospodaření v lesích, někde se dřevo nesmí těžit kvůli ochraně přírody. Své udělaly i klimatické změny. Najít stodvacetiletý strom na severním svahu je proto skoro zázrak.

S tím se potýkají nejen české firmy, které tak nemohou konkurovat levným asijským výrobcům, ale například i americký výrobce klavírů Paul McNulty. Ten se před nedávnem přestěhoval do Čech, aby tu mohl vyrábět repliky starých fortepian, na které se hrálo u císařského dvora. Používá šumavské smrky. Z těch byly i originály. Na klavíry z šumavského dřeva od slavné firmy Anton Walter hrál kdysi i Wolfgang Amadeus Mozart.

Julie Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme