HN: Ministr Ivan Langer plánuje obměnou policejních aut

Ministr vnitra Ivan Langer plánuje dvojí velký obchod, ve kterém půjde o miliardy korun, píší Hospodářské noviny. Langer chce příští rok začít s největší obměnou policejních aut za posledních deset let. Chystá se policistům koupit tisíce nových vozů, zatím ale nechce upřesnit, kolik za auta utratí. Peníze se prý získají prodejem budov a pozemků, které resort nepotřebuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Poslední velký prodej ministerského majetku skončil rozpačitě: před volbami se narychlo prodala atraktivní budova vedle Obecního domu v Praze. Cena 612 miliónů korun byla podle makléřů moc nízká. Teď bude ministerstvo prodávat samo - a Langer na stránkách Hospodářských novin slibuje, že zcela průhledně. Plánuje totiž obdobu internetové aukce: na webu uveřejní každou nabídku i jméno zájemce. Vyhraje ten, kdo dá nejvíc.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu přišel s tvrdou kritikou justice, uvádí Právo. Podle listu to vyplývá z aktuální sebehodnotící zprávy tohoto útvaru. V dokumentu si elitní uskupení stěžuje, že jeho kauzy končí často v rukách soudců a státních zástupců, kteří na ně nestačí. Úřad v nich prý nenachází rovnocenného partnera.

Řešení přitom Útvar pro odhalování organizovaného zločinu spatřuje ve změně legislativy. Trestné činy zločinného spolčení by se tak podle jeho návrhu zařadily mezi ty skutky, které mají automaticky na starosti krajská státní zastupitelství a soudy, tedy orgány, které jsou v justiční hierarchii o jedno až dvě patra výše. Ministerstvo spravedlnosti už dalo najevo ochotu o tomto návrhu diskutovat, píše Právo.

O elitních policejních útvarech píší také Lidové noviny. Nejpozději ve středu by podle listu mělo být jasné, kdo po Novém roce povede protikorupční policii a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Oba útvary fakticky přišly o své vedení poté, co jejich šéfové ohlásili odchod do civilu. V Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu se to týká dlouholetého ředitele Jana Kubiceho i jeho náměstků, z čela protikorupční policie pak odešla Renata Strnadová.

V Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu se výběrové řízení zatím týká jen míst náměstků ředitele, protože dosavadní šéf Kubice zůstane ve službě ještě v lednu příštího roku. Očekává se ale, že se na jeho místo později posune nynější zástupce ředitele republikové kriminálky Robert Šlachta. Útvar prý fakticky řídí už dnes. Lidové noviny píší, že favoritem na post ředitele protikorupční policie je detektiv Jiří Novák, známý z případu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře.

Hospodářské noviny přinášejí informaci o tom, že Česká pošta, zvažuje, že začne provozovat vlastní lékárny. Je to jedna z možností, jak komerčně lépe využít pobočkovou síť, pro niž státní firma v rámci nové pětileté strategie hledá širší využití. Dalším plánem pošty je doručování léků přímo zákazníkům.

Plány managementu rozšířit poštovní služby také na doručování léků přitom nejsou zcela nové. Naposledy se objevily na konci loňského roku; tehdy však - připomínají Hospodářské noviny - zároveň zaznívaly odmítavé názory, podle nichž doručování léků nedovoluje česká legislativa.

Neplatit poplatky u lékařů, jak vybízí exministr financí Bohuslav Sobotka, poslanec David Rath či režisérka Věra Chytilová, se pacientům nemusí vyplatit, varuje Mladá fronta Dnes. Časem by jim totiž na dveře mohl zabouchat exekutor.

S vidinou slušného zisku už nemocnicím i lékařským sdružením nabízejí své služby společnosti, které se na vymáhání dluhů specializují. Pokud by lékař pohledávku prodal, pacient by se stal dlužníkem vymahačské firmy, informuje Mladá fronta Dnes.

Deník Právo se vrací k sobotní události, kdy ústřední výkonný výbor sociální demokracie podpořil kandidaturu Jana Švejnara na prezidentský post. List si všímá toho, že se hlasování kandidatuře zdržel místopředseda strany Zdeněk Škromach. Anna Čurdová nehlasovala, prý ji ženská intuice nutí pochybovat o míře Švejnarova sociálního cítění.

Přesto pro ni představuje "menší zlo" než Klaus. Z jednání brzy odešel poslanec Karel Šplíchal, který má ve výboru jen poradní hlas. Šplíchal podle svých slov raději zamířil na jednání sokolské obce.

Jan Švejnar věří, že v únorové prezidentské volbě dokáže porazit Václava Klause. A to díky hlasům od komunistů. Ve velkém rozhovoru pro MfD Švejnar o komunistech říká: "Pro ně jsem určitě kandidátem menšího zla, protože sice celý život podporuji tržní hospodářství, ale také jsem se zaměřoval na řešení sociálních problémů a pomoc chudším ve světě."

Přestože Jan Švejnar věří, že je pro KSČM přijatelnějším kandidátem, komunisté to nevidí tak jednoznačně, pokračuje Mladá fronta Dnes. Na svém sobotním jednání se nedohodli, zda je pro ně horší Klaus, nebo Švejnar. S rozhodnutím, koho podpoří, komunisté ještě počkají. Bude záležet i na tom, co jim kdo z prezidentských kandidátů za podporu slíbí.

Kdo učí lidovce, jak dělat svoji práci? Daniel Landa - hlásí titulek Hospodářských novin. Propagátor bojových umění, vlastník dvouhlavňové brokovnice, bývalý skinhead, kazatel vlastního řádu či sekty Ordo Lumen Templi, Daniel Landa, vysvětloval začátkem prosince přímo ve Sněmovně poslancům a senátorům vládní KDU-ČSL, jak mají správně dělat svoji práci.

Lidovci chtěli mít na své tradiční adventní snídani nějakého zajímavého hosta, který v předvánoční atmosféře povzbudivě nebo zajímavě promluví. A tentokrát je napadl Landa. Prý má dobrý vztah k duchovnu. Že se dřív, jako zpěvák skupiny Orlík, divil: "proč nám sem negry posílaj", lidovcům - alespoň podle Hospodářských novin - nevadí.

Lidové noviny odpočítávají na své první straně hodiny do vstupu České republiky do schengenského prostoru. Připomínají, že tím zmizí hraniční kontroly, ale rozhodně nelze říci, že by zmizela všechna bezpečnostní opatření zaměřená na pohyb lidí.

Část příslušníků české pohraniční a cizinecké policie totiž bude převelena k pořádkové policii a kontroly bude provádět ve vnitrozemí. Všichni turisté proto musí mít platné doklady a v případě kontroly ze strany policistů nebo celníků se jimi prokázat. Řada starostů má totiž obavy z přílivu imigrantů. K prověřování lidí ve vnitrozemí se chystají i policisté v Rakousku a Německu, informují LN.

Obchodníci v německém příhraničí zažívají podle titulní strany deníku Právo nápor české klientely. Lidé u hranic si už dávno spočítali, že za stále silnější korunu si v německých obchodech nakoupí víc než v Česku nebo že při nákupu stejného zboží ušetří doslova tisíce. Zvláště u kvalitních a náročnějších výrobků, jako je nábytek, výběrová elektronika nebo značkové luxusní oblékání.

Marián Vojtek, Zuzana Vlčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme