HN: Potraviny v západní Evropě prudce zdraží

Hospodářské noviny na své titulní straně informují o budoucím vývoji cen potravin v západní Evropě. Mléko dražší až o padesát procent, ceny chleba nebo masa vyšší o čtvrtinu. To jsou vyhlídky, o nichž zcela vážně mluví potravináři v Německu, Anglii nebo Rakousku. Podle Mezinárodního měnového fondu přitom už potraviny ve vyspělých zemích od počátku loňského roku podražily o 23 procent.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Jak vůbec mohou potraviny zdražovat, když je celá Evropa pověstná svými přebytky mléka, obilí, cukru, vína i mnoha dalších výrobků? Důvodem je rostoucí poptávka po potravinách v nejlidnatějších zemích světa. Ta začala ubírat přebytky i z evropského trhu, vysvětlují Hospodářské noviny.

Nejznámější česká justiční vražda z dob komunistické totality se po sedmapadesáti letech vrací zpět do soudní síně, píší mimo jiné Lidové noviny. Tehdejší prokurátorka, dnes osmdesátiletá Ludmila Brožová-Polednová, se bude zodpovídat z podílu na vykonstruovaném procesu s Miladou Horákovou. Hrozí jí 15 let vězení.

"Podílela se na zastupování žaloby ve věci doktorky Horákové a její postup byl v rozporu i s tehdy platným trestním řádem," řekl Lidovým novinám Martin Omelka, mluvčí městského státního zastupitelství v Praze, které na Ludmilu Brožovou-Polednovou podalo žalobu.

Česká justice byla v uplynulých sedmnácti letech ke komunistickým prokurátorům zatím většinou shovívavá. Potrestání unikli třeba prokurátor Karel Vaš, zodpovědný za vraždu generála Heliodora Píky či prokurátor Ján Pješčák, který připravil justiční vraždu Aloise Jeřábka, dodávají Lidové noviny.

Mladá fronta Dnes upozorňuje na nový trik českých cestovních kanceláří. Některé z nich nutí klienty, aby si povinně k zájezdu koupili i cestovní pojištění, které firmy samy prodávají. Cestovní kanceláře za to dostávají od pojišťoven provize.

Takový přístup ale kritizuje Česká obchodní inspekce i spotřebitelské organizace. "Podle našeho názoru tím porušují zákon na ochranu spotřebitele," míní Klára Přikrylová ze Sdružení obrany spotřebitelů. Kanceláře vysvětlují svůj požadavek tím, že bez něj by si řada klientů pojištění nesjednala a ony by se o ně musely na dovolené v případě zranění starat.

Právo se věnuje návrhu novely zákona o vlastnictví bytů a obchodního zákoníku, který předložili poslanci ODS Zdeňka Horníková a Oldřich Vojíř. Ty počítají se zrychlením vydávání bytů do vlastnictví družstevníků.

Pokud by bytové družstvo nesplnilo v minulosti předem dohodnutý termín o převodu bytu, mělo by platit úrok z prodlení ve výši deseti procent ročně z jeho tržní ceny. Návrh zatím získal podporu v předsednictvu poslaneckého klubu ODS a v blízké době bude předán vládě, která k němu zaujme stanovisko.

Ohlasy z ostatních poslaneckých klubů jsou ale rozporuplné. "Je to velmi zásadní zásah do práv družstev, ale posílí práva družstevníků. Proto ho podporuji," řekl Právu Stanislav Křeček (ČSSD). Lidovec Tomáš Kvapil s návrhem nesouhlasí, míní, že novela je až protiústavní. Obdobný názor má i místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip z KSČM, dodává Právo.

Marián Vojtek, Patricie Polanská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme