HN: Šéf lidovců Jiří Čunek vyvolává podle sociologů rasové démony

Celostátní deníky se dnes zabývají slovy vicepremiéra Jiřího Čunka o Romech. Na toto téma přinášejí Hospodářské noviny rozhovor se sociologem médií Jaromírem Volkem. Lidové noviny píší o tom, že komunistická Státní bezpečnost vydírala Jarka Nohavicu. Soud poprvé trestal za dotěrné kamery, informuje Mladá fronta Dnes. Co zvyšuje riziko infarktu, se dočtete v Právu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Zatímco právníci se neshodnou v tom, zda vicepremiér a šéf lidovců Jiří Čunek by mohl být trestně stíhán za slova o "opálených lidech, kteří rozdělávají na náměstí ohně a dělají binec", sociologové mají podle dnešních Hospodářských novin jasno. Šíří xenofobní názory, a to je nebezpečné.

Jak řekl Hospodářským novinám sociolog médií Jaromír Volek, Jiří Čunek pracuje, ať už vědomě či nevědomě, s relativně vysokým skrytým rasismem české většinové populace. Nevytváří sice novou rasovou agendu, ale v uvozovkách "jen" oslovuje silně a hluboce zakořeněné xenonofobní představy nemalé částí "bílých Čechů".

"Jinými slovy tak vyvolává rasové démony, které mohou zvláště u některých menšinových společenských skupin fungovat jako spouštěč násilného či agresivního chování," soudí sociolog Jaromír Volek v Hospodářských novinách.

Podpis spolupráce zpěváka Jaromíra Nohavici s předlistopadovou komunistickou Státní bezpečnostní byl podle dnešních Lidových novin pravděpodobně "výměnný obchod" za odvrácení jeho trestního stíhání. List s odvoláním na dokumenty z archivů ministerstva vnitra píše, že StB nejprve Nohavicu vydírala a chtěla ho poslat do vězení za pobuřování. Místo toho mu ale nabídla spolupráci.

Lidové noviny dále konstatují, že podobný postup používala StB velice často. Snahu o kriminalizaci a následný tlak na podepsání spolupráce zažili i další zpěváci, třeba Karel Plíhal či Stanislav Wabi Daněk, kteří ale na rozdíl od Nohavici nepodepsali.

Soud v Česku poprvé zasáhl proti příliš dotěrným bezpečnostním kamerám. Podle Mladé fronty Dnes soud potrestal bytové družstvo v Brně, které chtělo kamerami umístěnými na chodbách chránit svůj majetek. Kamery ale mohly otevřenými dveřmi nahlédnout i do některých bytů a nájemníci o nich navíc nevěděli. Soud jasně řekl, že tímto způsobem nelze narušovat soukromí lidí.

Desítky milionů korun může ztratit největší průmyslový podnik v zemi, pokud při dnešním jednání odborářům nenavrhne vyšší růst mezd než devět procent, konstatují Hospodářské noviny. Tolik Škoda Auto nabídla v pátek - a odbory pohrozily hodinovou stávkou v každé ze tří směn. Lepší návrh chtějí odboráři slyšet dnes, nejdéle však do týdne či dvou. A to vše se odehrává v době, kdy vzniká nová fabia, dodává list.

Ze všech zemí, kde má Volkswagen závody, mají lidé ve Škodovce nejnižší platy, tvrdí Hospodářské noviny. Průměrný plat dělníků ve Škodovce loni dosáhl 22 tisíc korun. Jejich kolegové ve Volkswagenu loni brali v průměru asi 2600 eur, to je zhruba 75 tisíc korun. Odbory varují, že pokud se platové rozdíly nebudou snižovat, budou nejschopnější lidé odcházet do zahraničí, do Irska, do Velké Británie.

Už teď mnoho škodováků pomýšlí na to přejít ke konkurenci, připomíná deník. Korejská automobilka Hyundai, která staví továrnu v Nošovicích, už eviduje tři stovky zájemců o práci ze Škodovky. Vedení firmy si riziko odchodu kvalifikovaných lidí uvědomuje, a proto s odbory vyjednává velmi trpělivě, dodávají Hospodářské noviny.

Klimatologové tento týden nastíní světu katastrofický výhled do budoucnosti, upozorňuje Mladá fronta Dnes. Dnes začínají v Bruselu dokončovat zprávu o tom, jak oteplování zasáhne jednotlivé světadíly. Vědci odhadují, že pro nadcházející desetiletí budou typické hladomory, nedostatek vody, šíření tropických chorob, ničivé záplavy a vlny horka.

Oceány zaplaví některé přímořské a ostrovní státy, vyhyne až 30 procent živočišných druhů. Do roku 2080 mají trpět nedostatekm vody až 3 miliardy lidí, tedy každý druhý na této planetě. A 600 milionů lidí zřejmě nebude mít dostatek jídla.

Špatná strava a málo pohybu zvyšuje až 33krát riziko infarktu, varuje Právo. List připomíná, že počet kardiovaskulárních onemocnění u nás je oproti vyspělým státům Unie dvojnásobný.

Jana Zemanová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme