HN: Současné hypotéky mají oproti dřívějším výhodnější úrok

Hospodářské noviny se zabývají srovnáním úroků hypoték, které banky nabízely před několika lety a v současnosti. Nejvyšší správní soud vynesl verdikt v kauze bývalého studenta Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Z rozsudku vyplývá, že vysokoškoláci se mohou soudit o špatně spočítané školné, informují Lidové noviny. Dubnová stávka ve Škodě Auto může podle Mladé fronty Dnes skončit u soudu. Ke kauze ukradení kufříku s dokumenty o kauze Radovana Krejčíře se vrací Právo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Dřívější hypoteční úvěry byly dohodnuté s méně výhodnými úroky, než mají nové smlouvy. Podle Hospodářských novin dávaly banky v Česku před pěti lety při opakované fixaci splátek pevný úrok nad šest procent. Noví klienti mohou dostat úrok jen 4,5 procenta. Takové rozdíly mezi klienty banky ve vyspělých zemích nedělají.

Například v Německu nebo v Dánsku rozdílné úroky novým a současným klientům nedávají, není to vůbec možné. Jak ale píší Hospodářské noviny, v cizině nabízejí nižší úrok banky pro refinancování hypoték - lidé si vezmou od jiné banky levnější úvěr, a tím splatí starý.

V Česku tuto službu banky moc neposkytují, intenzívně ji nabízí jen BAWAG Bank a GE Money Bank. Podle finančních poradců si ale hypotéku na refinancování moc lidí zatím nevzalo. Obě banky navíc počet těchto klientů nezveřejňují.

Suďte se! To doporučil Nejvyšší správní soud studentům, kteří ročně zaplatí školám miliony korun za to, že studují déle, než mají. Jak v rozsudku vyčetly Lidové noviny, vysoké školy často až desetitisícové poplatky vyměřovaly špatně, neodůvodňovaly totiž, proč a kolik mají studenti platit. Podle vysokoškolského zákona mohou studenti studovat zdarma čtyři, respektive šest let. Pokud tuto dobu přesáhnou, musejí platit.

Soud rozhodoval v případu bývalého studenta Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, který školu zažaloval za to, jak mu poplatek stanovila, a uspěl. Univerzita nyní bude muset o poplatku znovu rozhodnout. Masarykova univerzita ale s verdiktem soudu nesouhlasí. Lidovým novinám její zástupci řekli, že zvažují další postup. Dokonce nevylučují, že se obrátí na Ústavní soud.

Mladá fronta Dnes informuje o tom, že dubnová stávka za vyšší platy v mladoboleslavské Škodě Auto může skončit u soudu. Začal ji sám od sebe prověřovat pražský státní zástupce Václav Kotas. Má podezření, že stávka nebyla v souladu se zákonem o kolektivním vyjednávání. Do konce května chce rozhodnout, jestli podá k soudu žalobu na nezákonnost stávky.

Kotas ale nechtěl v Mladé frontě Dnes uvést, v čem konkrétně mohlo dojít k porušení zákona. Podle normy o kolektivním vyjednání mohou odboráři přistoupit ke stávce například až poté, co vyčerpají všechny možnosti jednání včetně nezávislého zprostředkovatele z ministerstva práce a sociálních věcí. O jeho vstup do jednání odbory ani firma vůbec nepožádali.

Odboráři poté, co se o věc začal zajímat státní zástupce, používají místo termínu stávka pro svoji akci slovo protest. A co by odborům hrozilo, jestli se stávka dostane před soud? Pokud žaloba uspěje, budou podle Kotase odbory odpovídat za škodu, která nezákonnou stávkou vznikla.

Deník Právo získal další informace v případu ukradeného kufříku s dokumenty o kauze Krejčíř. Ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Nejvyššího státního zastupitelství Milan Horváth měl citlivé spisy na rekreační chalupě. Kufřík přitom podle předpisů nesmí opustit budovu Nejvyššího státního zastupitelství kromě plnění pracovních úkolů. Horváth navíc nevysvětlil, s kým těch několik hodin, které předcházely ztrátě kufříku, vlastně strávil.

Modrá, nikoli zelená planeta je název nové knihy prezidenta Václava Klause. Hospodářským novinám prezident řekl, že kniha mluví o nesmyslnosti a zveličování hrozby globálního oteplování. Klause prý trápí, jak se někteří lidé pouštějí do dalekosáhlých pokusů rekonstrukce světa, lidstva, společenského chování na základě velmi sporných dat a hypotéz a dovozují, co se ve světě děje a bude dít. Václav Klaus v rozhovoru pro Hospodářské noviny tvrdí, že to pro něj znamená ohrožení svobody.

Lenka Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme