HN: Tajní agenti nemají u soudu nárok na anonymitu

Hospodářské noviny píší o tom, že pachatelé by se mohli dozvědět jména tajných policistů. Za vším je podle listu verdikt Ústavního soudu. Bývalá Miss Mirjana Patočková podle Práva unikla vězení kvůli dětem. Inspekce ministra vnitra prý záměrně kryla excesy policistů při CzechTeku, napsaly Lidové noviny. Mladá fronta Dnes upozorňuje, že v Česku je stále nedostatek vakcíny proti chřipce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Policisté, kteří v utajení usvědčí zločince, se teď nemohou spolehnout na to, že se odhalení pachatelé nedozvědí jejich pravá jména. Poukazují na to Hospodářské noviny. Nejistotu jim přinesl verdikt, který vydal Ústavní soud v červnu v kauze obchodníků s padělanými penězi. Policejní prezident Vladislav Husák už kvůli tomu požádal nejvyšší státní zástupkyni Renátu Veseckou o pomoc.

Nedávno kvůli tomuto verdiktu museli podle Hospodářských novin dva policisté v soudní síni ukázat hlavnímu podezřelému, který jim už dřív vyhrožoval smrtí, své tváře a představit se mu pravými jmény. Zatím bylo obvyklé, že soudy policisty nasazené do podsvětí vyslýchaly jako utajené svědky. Obžalovaní neviděli, jak vypadají, a nedozvěděli se ani skutečnou identitu.

Policisté se teď podle deníku obávají, že verdikt Ústavního soudu zkomplikuje vyšetřování těch nejzávažnějších zločinů - například korupce, obchodu se zbraněmi, padělky nebo drogami. K jejich odhalení se utajení agenti nejčastěji používají.

Finalistka soutěže Miss 1993 Mirjana Patočková dostala dva roky vězení s podmíněným odkladem na pět let za účast na mučení muže. Potrestal ji tak odvolací senát ústeckého krajského soudu. Píše o tom deník Právo.

Třiatřicetiletou ženu zachránilo od pobytu ve vězení to, že má tři děti ve věku od tří měsíců do osmi let. Bývalá Miss, její přítel a jeho známý v srpnu 2003 napadli jiného muže a způsobili mu vážné zranění a šok. Musel si kladivem vytlouct zuby, bodnout se do nohy a vlastníma rukama vyhrabat hrob.

Inspekce ministra vnitra obdržela v souvislosti se zásahem policie na loňské technoparty CzechTek u Mlýnce na Tachovsku celkem 128 trestních oznámení. Jak uvádějí Lidové noviny, až na dva případy všechny podněty odložila. Podle deníku inspekce postupovala tak, aby se žádná pochybení policistů nevyšetřila.

Analýza, kterou si nechal vypracovat ministr vnitra Ivan Langer, podle LN potvrzuje, že se ke státním zástupcům nakonec dostaly jenom dva případy. Jeden z nich se týkal čtveřice chebských policistů, kteří podle videozáznamu zbili jednoho z účastníků technoparty. Jediný trest, který zatím za CzechTek padl, byl kázeňský. Brněnskému policistovi Aleši Protivínskému, který si s kolegou vyměnil služební identifikační číslo, snížili plat o deset procent na dva měsíce.

Vakcíny proti chřipce v Česku stále chybí. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Mělo by jich být 750 tisíc, ale ve skutečnosti je jich skoro o 600 tisíc méně. Přitom právě teď je ideální doba na očkování proti chřipce. Podle hlavního hygienika Michaela Víta se výsledky výběrového řízení na dodavatele dozvíme ve středu. Chybějící vakcíny by měly být do začátku listopadu. Bývalý ministr zdravotnictví David Rath zrušil soutěž, protože by dodavatel byl příliš drahý.

Nejvyšší kontrolní úřad se chce po třinácti letech své existence přestěhovat. Jeho novou adresou by se už koncem roku měla stát moderní administrativní budova Tokovo v Praze-Holešovicích, jen pár set metrů od dnešního sídla úřadu. Informují o tom Hospodářské noviny. Majitelem budovy, do které Nejvyšší kontrolní úřad míří, je společnost PPF Majetková. Firma patří do skupiny PPF Group finančníka Petra Kellnera. Podrobnosti včetně ceny pronájmu chce Nejvyšší kontrolní úřad zveřejnit dnes.

Za pronájem kanceláří se v Tokovo podle deníku platí od necelých 17 eur za čtvereční metr na měsíc včetně služeb. Nejvyšší kontrolní úřad by hrubým odhadem mohl Kellnerově společnosti ročně zaplatit přes dva miliony eur - to je přibližně 63,5 milionu korun.

Marián Vojtek, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme