HN: Tisíce kamionů ještě musí dohnat přípravu na mýtné

Od 1. ledna 2007 začnou platit kamiony mýtné na dálnicích v Česku. Jak ale upozorňují Hospodářské noviny, dopravní firmy na to ještě nejsou připraveny. Stravenky v hypermarketech skončily podle Mladé fronty Dnes kvůli podnikavcům. Právo s odkazem na výsledky nejnovější studie píše o tom, že Češi mají šanci na delší život než Slováci. Lidové noviny si všímají toho, že o bydlení ve městech je opět zájem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Tisíce kamionů stále ještě nejsou připraveny na mýtné. Tvrdí to Hospodářské noviny. Jen několik dní před spuštěním systému některé firmy ve svých vozidlech ještě nemají palubní jednotky, které slouží k výběru mýtného. K dnešnímu dni se prodalo přibližně 50 000 jednotek, ale celkem by jich mělo být o 30 000 víc. Mýtné začne fungovat od Nového roku a za jízdu načerno hrozí statisícové sankce.

Z ankety Hospodářských novin mezi dopravci vyplynulo, že někteří už mají jednotky několik týdnů objednané, ale zatím jim nepřišly. Podle společnosti Kapsch, která mýtný systém vybudovala, by se ale dopravci do problémů kvůli chybějícím jednotkám dostat neměli a všechny jednotky by měli mít do konce letošního roku. Někteří dopravci ale tvrdí, že se problémům nevyhnou, i když budou mít jednotky v příštích dnech. Například když vypravili kamiony do zahraničí a vracet se budou až po Novém roce.

Stravenky v hypermarketech skončily kvůli podnikavcům, píše Mladá fronta Dnes. Za koncem plateb stravenkami v tuzemských hypermarketech není jen zjištění, že se za ně vždy neprodává jenom jídlo, ale stojí za ním širší vyjednávání o tom, aby se stravenky nezneužívaly.

Podnikatelé, kteří využívají dny, kdy je v daném obchodě akce na určité zboží, jsou podle Mladé fronty Dnes vidět v hypermarketech často. Ředitel největší stravenkové firmy v České republice Miroslav Sedlák tvrdí, že se jim někdy podařilo rozdělením nákupu obejít dokonce pravidlo nejvýše pěti stravenek na jeden nákup.

Podnikatelé mohou za vybrané stravenky nakupovat v obchodě legálně. Sami tím ušetří, ale stravenkové společnosti připravují o část peněz. Když jde obchodník stravenky proměnit za peníze, musí za to totiž vydavateli stravenek zaplatit provizi. Právě velké obchodní řetězce mají s těmito firmami dohodnuté nižší poplatky. Po zmizení tří největších stravenkových firem z Teska je stále možné, jak připomíná Mladá fronta Dnes, platit stravenkami v supermarketech.

Češi mají šanci na delší život než Slováci. Informuje o tom deník Právo. V obou zemích se zvýšila střední délka života - v Česku ale výrazněji. Vyplývá to ze studie, kterou vydal Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR. Pozitivní zpráva o prodlužujícím se věku ale děsí ekonomy. Znamená totiž také, že v Česku je méně mladších lidí než na Slovensku.

V obou zemích je více žen než mužů. Ani Češi ani Slováci se navíc podle deníku Právo do manželství moc nehrnou. Rozvádějí se ale víc Češi. Rozvodem v Česku končí zhruba polovina manželství. V obou zemích také rok od roku klesají počty umělých přerušení těhotenství. Přisuzuje se to větší osvětě a dokonalejší antikoncepci.

Cesta z města lidi omrzela, upozorňují Lidové noviny. Ještě loni chtěli bydlet například Pražané v satelitních městečkách. Letos poprvé ale trh zaznamenal opačný trend. Ceny stavebních pozemků v Praze vzrostly za letošek o 26 procent a porostou i v tom příštím. Noví stavebníci také v daleko menší míře uvažují o výstavbě za hranicemi města.

Někteří developeři už tento jev na realitním trhu zaznamenali. Důvody, proč se lidé vracejí do města, přičítají developeři dvěma příčinám: cenám realit a špatné dostupnosti satelitních městeček. Roli hrají také dopravní zácpy na silnicích, které pro současný nápor aut nebyly stavěné.

Cesty za nakupováním v pohraničí lákají stále méně. Uvádí to Hospodářské noviny. Ještě v devadesátých letech vozili Češi z Rakouska a Německa prakticky všechno - elektroniku, boty, lednice, domácí potřeby i jídlo. Jenže nabídka tuzemských obchodů se od té doby výrazně zlepšila a ceny klesly. "Pendlerů", kteří jezdí za vánočními a povánočními nákupy pár kilometrů za hranice, ubývá.

Marián Vojtek, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme