HN: Ústavní soud zmařil naději PPF na téměř dvě miliardy Kč

Hospodářské noviny se zabývají včerejším verdiktem Ústavního soudu, který zrušil odškodné pro klienty tří zkrachovalých bank. Jiří Paroubek prý tajně jedná s Robertem Ficem o sloučení české a slovenské sociální demokracie. Josef Tošovský podle Mladé fronty Dnes působil těsně před listopadem 1989 v londýnské pobočce Živnostenské banky, která měla prát špinavé peníze KGB. Česko má pro Kábul dar - tisíce zbraní, zjistilo Právo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Ústavní soud včera udeřil do stolu, když zrušil mimořádné odškodné pro klienty tří padlých bank, Union, Kreditní a Plzeňské, konstatují Hospodářské noviny. Podle nich tak zrušil snad nejhorší zákon loňského roku. A to nejen proto, že byl nesystémový a zhůvěřilý.

Klienti totiž už jednou odškodné dostali, a to štědřejší, než je podle evropských předpisů zvykem. Zákon měl ale podle listu navíc zvýhodnit jednu konkrétní finanční skupinu. Bezmála 2 miliardy korun měla totiž získat PPF Petra Kellnera. A to na úkor ostatních bank, z jejichž příspěvků se plní Fond pojištění vkladů.

Hospodářské noviny chválí Ústavní soud i za to, že pracoval nevídaně rychle, aby včas zastavil zákon-zmetek, a současně za to, že dal zásadní lekci parlamentu. Protiústavnost zákona totiž shledal v tom, že byl přilepen k úplně jinému předpisu.

Vyslal tedy zákonodárcům srozumitelný signál, že napříště už nebudou smět přivařit odškodnění klientů bank do zákona o zrušení Fondu národního majetku, jako se to stalo v tomto případě nebo do normy třeba o zoologických zahradách.

Mezi českými sociálními demokraty a slovenskými socialisty Roberta Fica se podle dnešních Lidových novin začíná jednat o možném sloučení obou stran. Deník se o přísně tajných jednáních dozvěděl od zdrojů z Lidového domu. Podobné informace podle něj potvrdili i vysocí funkcionáři Směru novinářům ze slovenského deníku Sme, se kterým Lidové noviny na článku spolupracovaly. Představitelé obou stran ale oficiálně vše popírají.

Lidové noviny soudí, že ČSSD by měla o spojení zájem i kvůli miliardovým požadavkům právníka Zdeňka Altnera, který vymáhá po straně honorář za pomoc ve sporu o Lidový dům. ČSSD by pak do společné strany mohla převést svůj majetek a kdyby Altner u soudu uspěl, narazit by jen na prázdnou schránku.

Bývalý guvernér České národní banky a expremiér Josef Tošovský působil těsně před listopadem 89 v londýnské pobočce Živnostenské banky, která měla prát špinavé peníze sovětské KGB, zjistila Mladá fronta Dnes. Opírá se přitom o svědectví bývalého zaměstnance státní banky Milana Reha, který v ní byl v roce 1968 na stáži.

Měl se tehdy ubytovat ve vile, o kterou se dělil náš vojenský přidělenec, tedy špion, se špionem ze sovětské KGB. List připomíná, že Tošovský do Londýna odešel v roce 1989 z vysoké pozice byl poradcem tehdejšího předsedy Státní banky československé Jana Stejskala.

Tošovský, píše dále Mladá fronta Dnes, měl v letech 1986 až 1988 spolupracovat s StB a jeho řídícím důstojníkem měl být tehdy podplukovník Sojka ze 17. odboru komunistické rozvědky. Vyplývá to z archivních materiálů Státní bezpečnosti, které deník získal. Tošovský je nyní ve Švýcarsku a s deníkem se odmítá bavit.

Naše ministerstvo obrany chce podle Práva věnovat afghánské vládě 20 tisíc samopalů a 650 kulometů z výzbroje české armády v celkové hodnotě přes 30 miliónů korun. Následovat by je v budoucnu měla ještě dodávka dvanácti transportních a bitevních vrtulníků. Podle ministerstva jde o nepotřebný materiál, jehož darováním se Česko připojí k mezinárodnímu úsilí o zajištění bezpečnosti a posílení demokracie v regionu.

O návrhu bude jednat na nejbližším zasedání vláda, dodává Právo. Někteří politici se ale obávají, že situace v zemi je tak nepřehledná, že český dar může nakonec skončit v rukou protivládních sil. Není to poprvé, co Česko pomáhalo v Afghánistánu. List připomíná, že už v roce 2004 tam poslala milióny nábojů vláda Stanislava Grosse.

Jana Zemanová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme