Telčská policie vyšetřuje stržení pěti hnízd jiřiček obecných, pachatelům hrozí vysoká pokuta

V podloubí domu na historickém náměstí v Telči podle informací od místních tento měsíc někdo odstranil pět hnízd jiřiček obecných. Podle ochránců přírody ze záchranné stanice Pavlov je odstraňování hnízd během hnízdní sezony nezákonné. Policejní mluvčí Jana Kroutilová potvrdila, že případem se zabývá i policie.

Telč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiřičky obecné v hnízdě

Ptačí budka (ilustrační foto) | Foto: Radim Hlaváč | Zdroj: Český rozhlas

„Informaci, která se týká podezření na shození hnízd v podloubí v centru Telče, máme a v současné době provádíme další šetření,“ řekla Kroutilová.

Hnízda byla v podloubí domu číslo 53, jiřičky si tam staví hnízda každý rok. „Letos nasadily trochu později, ale v pondělí 24. května měly hnízda obsazená, seděly na vejcích, případně už krmily,“ uvedla Pavla Klašková, která v domě provozuje obchod. Doplnila, že při otevírání obchodu 3. června zjistila, že hnízda zmizela, jen na zemi byla hlína.

Policie převzala případ po upozornění majitele nemovitosti. „Na náměstí jsou kamery, takže by nás velmi potěšilo, kdyby se podařilo přijít na to, kdo hnízda jiřiček v době jejich hnízdění strhl a zda úmyslně,“ uvedl ředitel Stanice Pavlov Zbyšek Karafiát.

Vzácní sokoli v Českém Švýcarsku opustili hnízdo s vajíčky. Vyplašil je neukázněný horolezec

Číst článek

Zástupci stanice spolu s ornitology mapovali v minulých třech letech výskyt jiřiček v Jihlavě, Havlíčkově Brodě, Světlé nad Sázavou a Ledči nad Sázavou. Studie s vyznačenými hnízdy podle ochránců slouží na místních odborech životního prostředí k ochraně hnízdišť během rekonstrukcí budov i při řešení nezákonného ničení hnízd.

Ochránci ve středeční zprávě uvedli, že podle zákona o ochraně přírody a krajiny je zakázané úmyslné poškozování nebo ničení hnízd a vajec volně žijících ptáků nebo úmyslné vyrušování těchto ptáků, zejména během rozmnožování a odchovu mláďat. Za porušení zákazu hrozí pokuta do 10 000 korun u fyzické osoby a do jednoho milionu v případě právnické osoby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme