‚Pojď do mě.‘ Hnutí ANO hrozí pokuta i kvůli Babišově aplikaci, strana chce podat rozklad

Hnutí ANO chybovalo v kampani před volbami v roce 2017. Nevykázalo některé náklady. V účetnictví mu chybělo 668 tisíc korun, které zaplatilo převážně za průzkum veřejného mínění, ale i za správu aplikace Pojď do mě. Vyplývá to z kontrolního protokolu Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí, který má Radiožurnál k dispozici. Hnutí teď může dostat pokutu až sto tisíc korun. ANO se závěrem kontroly nesouhlasí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Ahoj lidi, možná mě znáte, jmenuji se Andrej Babiš a tohle je moje první mobilní aplikace," stojí na Google Play. | Zdroj: Reprofoto Google Play

„Ahoj lidi, možná mě znáte, jmenuji se Andrej Babiš a tohle je moje první mobilní aplikace,“ právě touto větou uvozuje premiér aplikaci, prostřednictvím které mu lidé posílají video vzkazy a on na ně odpovídá. Používá ji od roku 2017.

Česko vítězí díky ANO, napsal na sítích Babiš. ‚Otevřít 4 kilometry dálnic ročně nestačí,‘ reagovala ODS

Číst článek

Podle dohledového úřadu ale mělo hnutí ANO započítat výdaje na její provoz ve výši zhruba 34 tisíc korun do nákladů kampaně před sněmovními volbami v roce 2017. „Podstatou této aplikace v rozhodném období (tedy v době volební kampaně) byla propagace politického hnutí, respektive představovala doprovodnou akci k volební agitaci Hnutí,“ vysvětluje se v kontrolním protokolu.

Největší část nezahrnutých nákladů tvoří předvolební průzkum veřejného mínění, za který ANO zaplatilo 566 tisíc korun. Hnutí taky některé výdaje hradilo z provozních účtů. „Ta pochybení jsou podle zákona v rozpětí 10 až 100 tisíc korun, takže nejsou to zásadní pochybení, jsou to spíš drobnější nedostatky,“ vysvětlil člen dohledového úřadu František Sivera, který kontrolu vedl. Úřad buď teď může zahájit s hnutím správní řízení, nebo zadá příkaz o uložení pokuty.

Obrana až po pokutě

ANO se závěrem kontroly nesouhlasí. Hlavní manažer hnutí Jan Richter k tomu řekl, že se jednalo o první volby, které podléhaly novému zákonu, takže nebylo jasné, na co se nová pravidla vztahují. Hnutí chce kvůli závěrům úřadu podat rozklad.

Krnáčová: S Babišem nemluvím. Řídit stát jako firmu je ta největší hovadina, kterou jsem kdy slyšela

Číst článek

„S úřadem jsme už během kampaně spolupracovali a myslím, že i díky tomu se spoustu věcí podařilo podchytit včas,“ řekl Richter a dodal: „Jedinou větší položkou je nezahrnutý průzkum veřejného mínění, který si hnutí pro interní účely nechává zpracovávat pravidelně a nevztahuje se tedy ke kampani jako takové. My se proto domníváme, že se nejedná o náklady na kampaň, což je i námitka, o jejíž oprávněnosti jsme přesvědčeni, a proto proti rozhodnutí podáváme rozklad.“

Už dřív podalo ANO proti výsledkům kontroly námitky, některé z nich úřad vyslyšel. Rozklad chce hnutí podat v pondělí. Jenže to podle člena dohledového úřadu Tomáše Hudečka není možné. „Vyřízením námitek je kontrola ukončena a kontrolní protokol je konečný,“ vysvětlil Hudeček. Hnutí by se mohlo bránit až po případné pokutě a to u správního soudu.

Úřad se po minulých sněmovních volbách rozhodl zkontrolovat šest stran. Nedostatky už dřív našel u ČSSD, ODS, SPD, Zemanovců a Realistů.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme