Důvod k zásahu policie je jeden jediný, a to je porušení zákona, říká expert Kazbunda

Prezident Policie ČR Martin Vondrášek dal podnět k prověření postupu policistů na středečním mítinku předsedy hnutí ANO, bývalého premiéra Andreje Babiše v Českém Krumlově. Bývalý příslušník Policie ČR a externí lektor odborných předmětů na Policejní akademii Stanislav Kazbunda vysvětlil v Radiožurnálu obecný rámec pravidel pro chování policistů na velkých akcích.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie, ilustrační foto

„Nelze předpokládat, že by si někdo objednal policii, aby pro něho udělala nějakou bezpečnostní záležitost.“ | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Bývá pravidlem, že na dodržování pořádku na akcích, jako jsou politické mítinky, veřejná setkání s politiky, dohlížejí i hlídky státní či městské policie? Nebo se tak děje jenom na žádost pořadatelů?
S ohledem na žádost pořadatelů může policie přistoupit k nějakému dohledu nad jakoukoliv akcí. Policie může rozhodnout i sama z vlastní vůle, že nějaké shromáždění, nebo nějaká akce může být potenciálně problémová, a potom tam samozřejmě své lidi pošle.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou polední publicistiku s Tomášem Pavlíčkem

Jaké pravomoci mají v takovém případě příslušníci policejního sboru, případně strážníci? Je to na základě vlastního uvážení, nebo zase na žádost pořadatelů?
Na žádost pořadatelů lze přistoupit k tomu, že policie vyšle své síly na nějakou konkrétní akci. Ale co se týká pravomocí a možností toho, co policie dělá, to samozřejmě nijak nesouvisí s tím, kdo si je tam pozval. Policie reaguje a funguje pouze v mezích zákona o policii. Nelze předpokládat, že by si někdo objednal policii, aby pro něho udělala nějakou bezpečnostní záležitost.

V tomto smyslu si lze objednat soukromou agenturu, která dohlíží na chod čehokoliv a funguje na pokyn toho, kdo si ji najal. Samozřejmě opět může fungovat pouze v mezích platných zákonů.

Co může být za daných okolností podnětem k zásahu policie? Jaké projevy, které tu akci nějakým způsobem narušují?
Samozřejmě nelze hovořit o narušení akce, pokud se jedná o vyjadřování politických názorů. Já se domnívám, že důvod k zásahu policie je jeden jediný, a to je porušení zákona. Pokud tedy v tomto případě k porušení zákona došlo, tak policie samozřejmě v rámci zákona o policii může, a dokonce by měla zasáhnout.

Česko má od pátku nový elitní policejní útvar. Zaměří se na boj proti terorismu a kyberkriminalitě

Číst článek

Podle vyjádření mluvčího Policie ČR je i nasazení neuniformovaných policistů standardní postup, pokud tomu odpovídají bezpečnostní rizika dané akce. Co si pod tím termínem představit? Je to tedy běžné v případě politických mítinků, že tam jsou policisté v civilu? Může se tak dít, pokud tam vystupují zvlášť exponované politické osobnosti?
Tento postup využívá policie takticky samozřejmě při všech akcích a shromáždění, u kterých to uzná za vhodné, protože policisté mohou vystupovat jak v uniformě, tak i v civilu. Zákon o policii to samozřejmě umožňuje. Záleží také na vedení konkrétní akce, jak pojme svoje bezpečnostní působení.

Pokud se jedná o shromáždění tohoto typu, je samozřejmě vhodné použít policisty v civilu. Jednak proto, že nevyvolávají už svým vzhledem jakési kontroverzní nálady, ale jednak je to dobré i proto, že policista v civilu není tak nápadný a může lépe eliminovat třeba vzrůstající mu potenciál nebezpečí.

Vztahují se na neuniformované policisty tytéž pravomoci jako na kolegy v uniformách a musejí se legitimovat osobě, vůči níž zakročí?
Samozřejmě se na ně vztahují stejná práva a povinnosti. Pokud tento policista zakročuje proti někomu fyzicky, nelze si představit, že by z nějaké kapsy vytahovat průkaz a člověku, proti kterému zakročuje, ho ukazoval. To je samozřejmě hezká představa, ale reálně neproveditelná. V případě, že to nelze jinak, stačí pouze ústní prohlášení policisty a potom, pokud to situace umožní, může k legitimaci dojít.

Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme